Pisi Linux’ta Flatpak

Pisilinux kullanan bazı arkadaşlar, pisilife-2 den Spotify vs paketi yapıp kullanıyorlar. Tabii ki kendi tercihleri, ancak ana depomuzda olmayan bir uygulamayi bu şekilde çalıştırmak bana hoş gelmiyor. Pisilife-2 deposunun özelliği ana depoya girmeyecek, başka dağıtımların paket sistemleri olan deb veya rpm dosyalarından oluşturulabilecek pisi paketleri için inşa dosyalarının tutulduğu bir depo.

Başka bir dağıtımın paketinden pisi paketi oluşturup kullanmayı uygun bulmuyorum. Her dağıtım kendine göre kurallar içerisinde derliyor, mesela deb paketini derlerken, oluştururken tercih edilenler ile bizim paketleme tercihlerimiz uyuşmayabilir. Bunu göz ardı etmemeliyiz.

Bunun yerine uygulamaları sandbox benzeri ortamlarda çalıştırmak daha iyi bir tercih olmaz mı? Uygulamaları sandbox benzeri bir ortamda çalıştırmak uzun zamandan beri gündemde, bu konuda iki uç örneğe ait linki buraya bırakıp devam ediyorum.

  • İlki Jess Frazelle’e – kendisi bir konteyner gurusudur – ait dockerfiles, jess 2017 de yaptığı sunumda coreos üzerinde masaüstü uygulamalarını docker içerisinde nasıl çalıştırdığına dair bir sunum yapmış.
  • İkincisi ise uygulamaları KVM kullanarak güvenli bir işletim sistemi sunmayı amaçlayan Oubes-Os

Chromium için de başka bir çözümüm var. Ancak önce flatpak tan bahsedeyim.

Flatpak masaüstü uygulamalarını sandbox içerisinde çalıştırmayı sağlayan bir uygulama. Ostree kullanıyor. Şu an fedora ostree ile birşeyler yapıyor. Rpm-ostree diye arayabilirsiniz. Bizde flatpak var.

pisi it flatpak ile kurabilirsiniz.

Flatpak’ı kurduktan sonra flathub.org tan bulunanlardan kurulum yapabilirsiniz. İlk önce flathub deposunu flatpak’a eklemelisiniz. İsterseniz sisteme ekleyebilirsiniz isterseniz de –user parametresi ile kendi ev dizininize kurulum yapabilirsiniz.

flatpak remote-add --if-not-exists --user flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo ben ev dizinime kurmayı tercih ettim.

sonra mesela ben spotify kurmak istedim.

flatpak install –user flathub com.spotify.Client Required runtime for com.spotify.Client/x86_64/stable (runtime/org.freedesktop.Platform/x86_64/18.08) found in remote flathub Do you want to install it? [y/n]:

Flatpak ile flathub.org ‘da sunulanlar kendi içerisinde bağımlılıklarını da bir sandbox oluşturacak şekilde indiriyor. Kurulum için bir arayüz şimdilik pisilinux için yok, olsa çok güzel olacak. Çalıştırmak için konsolda;

flatpak run --user flathub com.spotify.Client veya com.spotify.Clientile çalıştırabilirsiniz.
flatpak remote-ls flathub flatpak ile kurulabilen uygulamaların listesini verir.

Leave a Reply