Flatpak ve Doğrulanmış Uygulamalar

Flatpak, tüm Linux dağıtımlarında çalışan evrensel bir yazılım paketleme ve dağıtım biçimidir.

Flatpak, uygulamaları bağımsız ve izole hale getirerek çalıştırmanızı sağlar. Her uygulama kendi yazılım sürümlerini ve bağımlılıklarını içerir, bu da çakışmaları ve uyumsuzlukları önler. Bu sayede, bir uygulamayı yüklerken diğer programlarınızı etkilemez.

Flatpak, uygulamaları sandboxlayarak güvenliği de artırır. Her uygulama kendi izolasyon alanında çalışır ve sistemin geri kalanına sınırlı erişimi olur. Bu, kötücül yazılımların sisteminizi etkilemesini engeller.

Yazılım geliştiricileri Uygulamalarını Flatpak paketi olarak yayınlayarak, farklı Linux dağıtımlarında sorunsuz çalışmasını sağlamış olurlar. Böylece, kullanıcıların farklı Linux Dağıtımı (işletim sistemi) olsa bile Flatpak uygulamalarını yükleyebilirler.

Pisi Linux Flatpak Kurulumu

Pisi Linux’da Uçbirim’i açın ve aşağıdaki komutları sırasıyla ekleyin :

1

sudo pisi it flatpak

2

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://dl.flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Uçbirim’de komut işlemlerini yaptıktan sonra sistemini yeniden başlatın ve doğrulanmış uygulamaları yükleme başlayın.

Flatpak ve Doğrunlanmış Uygulamalar

Uygulamaların yer aldığı Pisi Paket Yönetici (Pisi (Açılımı: Packages Installed Successfully as Intended) grafiğinde ayrıca veya dahili Flatpak olmayabilir. Sıkı durun; KDE Keşfet Yazılım Merkezi ile Flatpak uygulamarını kurabilirsiniz.

Uçbirim veya Konsol ile yüklemek istediğiniz doğrulanmış uygulamayı bulduktan sonra, uygulamanın komutunu girmeniz yeterli olacaktır. 

Ubuntu tabanlı Linux Mint 22 sürümünde, Yazılım Yöneticisi’nde doğrulanmamış Flatpak uygulamaları varsayılan olarak devre dışı bırakma kararı alındı ve uygulanmaya başlandı. Buna karşılık, Pisi Linux’ta Pisi Paket Yöneticisi aracılığıyla doğrulanmış Flatpak uygulamalarını kurabilirsiniz.

Kaynaklar :

a) https://flatpak.org

b) https://linuxmint.com

c) https://flatpak.org/setup/

https://flatpak.org/setup/Pisi%20GNU%20Linux

ç) https://www.linux.com/topic/desktop/what-flatpak-and-how-does-it-work/

d) https://www.techradar.com/news/what-is-flatpak-and-how-does-it-work

Bir yanıt yazın