SORU: Lazarus kurulumu
  • 13-06-2019 15:49
    Onur ERÇELEN
    S.a arkadaşalr Pisi linux üzerinde forumda lazarus kurma ile ilgili konular var. Ama linux acemisi biri olarak çok uğraşmam rağmen kurulum yapamıyorum. Paket yöneticisinde dede paketi bulamıyorum bu kurulum için Paket yöneticisine mi koyulması gerekiyor.Yoksa başka türlü mü kuracağız. Bizde pisi linux geliştirmesinde katkıda bulunmak istiyoruz. 
    (Forum daki herşeyi denedik olmadı.) Lütfen formu araştırın diye cevap vermeyin. Blog yazısındaki kurulumda olmuyor.
  • 13-06-2019 17:19
    ERKAN IŞIK
    Selam 
    Lazarus contrib depomuza eklenmiştir.
    Contrib depoyu şu şekilde ekli değilse ekleyebilirsin. 

paket yöneticisini açın ayarlara tıklayın gelen pencereden depolar sekmesine geçin altta yeni depo butonuna tıklayın isim kısmına contrib link kısmına http://contrib.pisilinux.org/pisi-index.xml.xz yazın ve tamam diyin, küçük pencere kapanacaktır ve eklediğiniz depo listeye gelecektir, listeden contrib depoyu aktif edin bunun içinde contrib yazısının sol tarafındaki kutucuğu seçili hale getirin ve altta tamam butonuna tıklayın, paket yöneticisi sizden 2 kere yönetici şifrenizi isteyecektir, şifrenizi girin. Depo paket yöneticisine artık tanımlanmıştır.
  • 14-06-2019 00:17
    Onur ERÇELEN
    Tşk ederim. Kurulum yaptım yeniden başlattım "could not sync environment to dbus" pisi çöktü. Pisi üzerinde lazarus u görmek nasip olmadı
  • 14-06-2019 12:45
    ERKAN IŞIK
    konsola ctrol+alt+f1 tuşlayarak konsola geçip sudo pisi it dbus-x11 --rei komutunu verirseniz dbus yeniden yüklenecektir sistem normale döner. lazarusu kaldırıp yeniden yüklediğinizde sorun kalmamış olur
  • 17-06-2019 23:32
    Ömer
    Lazarus un derleyebilmesi için System.devel in kurulması gerek. (sudo pisi it -c system.devel)
    Kurup derleme yaptım. Gayet hoş olmuş. Emeği geçenlere teşekkürler.
  • 19-06-2019 17:03
    ERKAN IŞIK
    lazarus contrib depomuzda artık, derlenmeden direk kurulabiliyor.
  • 19-06-2019 21:26
    Ömer
    Bu bahsettiğim Lazarusun DerleNmesi değil.
    System.devel kurulmazsa Lazarus exe derlemiyor.
    Esasen paket yapılırken bu çalışma bağımlılığının eklenmesi gerekir.
  • 21-06-2019 14:37
    ERKAN IŞIK
    hımm tamam en kısa zamanda düzeltelim orayıda
  • 21-06-2019 20:30
    Ömer
    Üstad.. çalışma bağımlılıkları arasında make paketi de var ....
    Kolay gelsin.