SORU: AMD Bilgisayarlar hâlâ desteklenmiyor mu? PisiLinux 2.1.2 bunları çözdü mü?
  • 09-12-2019 12:00
    Leplus Beau
    İyi günler, 
    Bütçe ve gereksinim koşullarım gereği, AMD HP dizüstü bilgisayar almak durumunda kaldım. (AMD'ye dikkat etmemişim, bir sorun çıkaracağını da düşünmemişim. Sonuçta makine bu, her türlü sistem ve de dağıtımı destekler diye düşünmüşüm.) 

Ancak o zamandan beri ne yazık ki herhangi bir Linux dağıtımı kullanamıyorum. Zorunlu olarak bilgisayarla gelen Windows 10'u kullanıyorum ki, çok uzun yıllardan beri Windows pek kullanmıyordum; ancak işlerim gereği bazı Windows yazılımları dolayısıyla kullanıyordum. 

Dolayısıyla AMD'nin başıma bu denli sorun açabileceği hiç aklıma gelmemişti. Ben hep İntel kullanmışım. İlk kez AMD kullandım ve başıma gelmeyen kalmadı. 

Ekran çözünürlüğü 1024x768'den başkasını vermiyor. Benimki 1600x900. Dolayısıyla ekranın bir kısmı görünüyor. 

Kablosuz internet (Wifi) seçeneği yok. 

Grub'ta Windows seçeneği vermiyor. F9 ile sistem açılım seçeneklerinden Windows'a girilebiliyor. 

Birçok Linux dağıtımı denedim, ancak hepsinde aynı sorun çıktı.  O nedenle PisiLinux, Pardus gibi dağıtımları kullanamıyorum. 

Zar zor Ubuntu 18.04 kurdum. Bir tek o yarım yamalak çalışıyor. 

Ancak (wifi), ekran çözünürlüğü ve hâlâ GİMP'in son sürümünü desteklememe sorunu devam ediyor. Belki de lisans / patent sorunları var, bilemiyorum. 

Bu AMD Linux'e gıcık mı acaba? Ondan mı oluyor tüm bunlar? Umarsız Windows 10 kullanıyorum.  Bu sorunları burada dile getiriyorum çünkü ille de PisiLinux kullanmak istiyorum. Bilmiyorum yeni yayınlanan PisiLinux 2.1.2 benim sorunlarıma bir umar olur mu? 

Teşekkürler
  • 09-12-2019 12:09
    Leplus Beau
    Anlaşılan sistemde sorun var, yazdıklarım anlaşılmaz durumda...

Yeniden deniyorum:

İyi günler,

Bütçe ve gereksinim koşullarım gereği, AMD HP dizüstü bilgisayar almak durumunda kaldım. (AMD'ye dikkat etmemişim, bir sorun çıkaracağını da düşünmemişim. Sonuçta makine bu, her türlü sistem ve de dağıtımı destekler diye düşünmüşüm.)

Ancak o zamandan beri ne yazık ki herhangi bir Linux dağıtımı kullanamıyorum. Zorunlu olarak bilgisayarla gelen Windows 10'u kullanıyorum ki, çok uzun yıllardan beri Windows pek kullanmıyordum; ancak işlerim gereği bazı Windows yazılımları dolayısıyla kullanıyordum.

Dolayısıyla AMD'nin başıma bu denli sorun açabileceği hiç aklıma gelmemişti. Ben hep İntel kullanmışım. İlk kez AMD kullandım ve başıma gelmeyen kalmadı.

Ekran çözünürlüğü 1024x768'den başkasını vermiyor. Benimki 1600x900. Dolayısıyla ekranın bir kısmı görünüyor.

Kablosuz internet (Wifi) seçeneği yok.

Grub'ta Windows seçeneği vermiyor. F9 ile sistem açılım seçeneklerinden Windows'a girilebiliyor.

Birçok Linux dağıtımı denedim, ancak hepsinde aynı sorun çıktı.

O nedenle PisiLinux, Pardus gibi dağıtımları kullanamıyorum.

Zar zor Ubuntu 18.04 kurdum. Bir tek o yarım yamalak çalışıyor.

Ancak (wifi), ekran çözünürlüğü ve hâlâ GİMP'in son sürümünü desteklememe sorunu devam ediyor.

Belki de lisans / patent sorunları var, bilemiyorum.

Bu AMD Linux'e gıcık mı acaba? Ondan mı oluyor tüm bunlar?

Umarsız Windows 10 kullanıyorum.

Bu sorunları burada dile getiriyorum çünkü ille de PisiLinux kullanmak istiyorum.

Bilmiyorum yeni yayınlanan PisiLinux 2.1.2 benim sorunlarıma bir umar olur mu?

Teşekkürler,
  • 09-12-2019 12:17
    ERKAN IŞIK
    ilk mesajınızı düzenlemiştim :)
    aslında amd sistemler linuxlar'la en uygun olan sistemlerdir, yani en sorunsuzu, laptobun marka modelini yazarmısınız farklı neymiş bir görelim, 2.1.2 ye gelince tüm güncellemeleri içinde barındıran linuxdur, live olarak açıldığında bir sorun çıkmıyorsa genelde kurulduğunda da bir sorun çıkmıyor, bir usb belleğe yükleyip test edin.
  • 09-12-2019 12:53
    Leplus Beau

İyi günler,

Evet, düzeltilmiş, sağolun. Ben ivedi davrandığım için henüz onu görmemiştim. :)

Sistem bilgileri şöyle:

HP bilgisayar

4 x AMD

Ryzen 3 3200 U

Radeon Vega Mobile gfx

Bellek: 9.7

Bilmiyorum bunlar yeterli mi?

Teşekkürler.

• 09-12-2019 21:39
    Leplus Beau

İyi günler,

Çalışan dvd'de herhangi bir sorun çıkmadı. Ben de haydi yeniden kuralım dedim ve 2.1.2'yi kurmaya çalıştım.

Disk bağlama seçeneğinde '/' seçince (boot/efi)yi seçin dedi. Ancak onu seçince devam seçeneğini vermiyor.

Yine '/' seçeneğini seçtim ve kurulumu gerçekleştirdim. Sorunsuz kurulmuş oldu.

Ancak uyarıda belirttiği gibi, Grub'ta Pisi görünmedi. Grub'ta görünmediği gibi f9 ile girdiğim sistem başlatma seçeneğinde de Pisi görünmüyor.

Kurulu olan Ubuntu ile girdim sisteme. Orada Pisi'nin bulunduğu disk bölümünde Pisi kurulu görünüyor, ancak Pisi'yi başlatamıyorum.

'fat 32' demeyin lütfen, çünkü daha önce yaptım ve tüm sistemi yok ettim. Microsoft makineyi tanımadı, yeni aldığım makineyi az daha çöpe atacaktım...

Anlaşılan bize artık Pisi kullanmak nasip değilmiş, yeni sürümle de herhangi bir şey değişmemiş. Ah şu AMD ahh... :(

Şimdi gidip İntel bulacak halim de yok doğrusu.

Bu arada, makineyi bios'tan 'legacy' ile çalıştırmak zorundayım. Yoksa makine çalışmıyor.
    Yine bu arada; kablosuz internet (wifi) yine çalışmıyor.

Teşekkürler, esenlikle...

• 14-12-2019 19:33
    ERKAN IŞIK
    pisinin efi bölümünü windowsun efi bölümüne bağlamanız gerekmekte, sorunsuz bağlandımı devam seçeneği gelir
  • 19-12-2019 01:03
    Leplus Beau

İyi günler,

"pisinin efi bölümünü windowsun efi bölümüne bağlamanız gerekmekte, sorunsuz bağlandımı devam seçeneği gelir"

Bir de onu nasıl yapabileceğimizi bir bilebilsek... :)

Pisi 2.1.2 yüklü ama, açılmıyor. Biz bir yandan Windows 10, bir yandan Ubuntu'ya mahkumuz... :( En azından Ubuntu ile Linux kullanabildiğimiz için mutluyuz...

Esenlikle,