SORU: Pisi Linux Hakkında
  • 01-01-2020 21:26
    Eyüp Durak
    Uzun süredir pisi linux'u takip ediyorum. Kendim gentoo linux kullanıyorum. Pisi Linux'u canlandıracak fikirlerim var biraz bunları yazayım. Pisi paket yöneticisini C programlama dilinde tekrar yazacağız. Böylelikle daha hızlı ve güvenli olur. Açılımımız olan "Özgürlük, şimdi Başladı!" sloganına uygun olmamız lazım. Sadece kde yada xfce olmaz. Buna gnomedan tutun i3wm ye kadar geniş bir skala olmalı ve kendi masaüstü ortamımızı yazmamız gerek. İsim olarak ben PİDE güzel olur diye düşündüm. "Powerful İnteractive Desktop Enviroment" olur. Her kullanıcıya hitap etmeliyiz. Yeni ve Uzman kullanıcılar hedefimiz olacak. İki farklı sürüm seçeneği olacak biri newest diğeri stable. Pisi ye kaynak koddan alıp derleme özelliğini koyacağız. Bunu şahsen gentoo da yaşadım. Her program sisteme göre optimize olmuş oluyor. İşletim sisteminin tüm yazılımları açık kaynak kodlu ve özgür olacak. Kullanıcı ya derlenmiş pisi paketini alır yada derlemeye uygun pisi kaynak kodu alır. Hiç bir paket Türkçe diline çevrilmeden Pisi Lİnux depolarına konulmayacak. Bu da sitemizdeki türkçeyi sever ilkesi. Tüm forumlardan eleman toplarız :D Ama bu kesin karar. Gerekirse TDK ya ingilizce kelimelerin karşilıklarını bulmalarını isteriz. Çoğu mimariye destek vereceğiz. arm x86 fln. QEMU kullanırız. Vikiye önem vereceğiz. Gentoo ve Arch gibi. İş depoya atıp paketi bitmiyor. Viki Türkçe olacak. Tüm dillerde çeviri faliyetleri olacak. Sistemi sade hale getireceğiz diğer dağıtımlar gibi karmaşık bir politika izlemeyeceğiz. Slacware gibi. Geldik en önemli kısma. Her bir yazılımın türk ve özgür yazılım alternatiflerini geliştireceğiz. örneğin kde plasma yerine yazacağımız pide daha sonra bunu bir ileri taşıyıp debianın hurd kernel projesi gibi kendi kernel projemiz olacak. git in yerine başka bir version kontrol sistemi bu yolla yavaşda olsa ileride %100 yerli işletim sistemi diyebilmemiz için bu politika gerekli. Tabiki de bunu kullanıcı tercih edecek isterse diğerki yazlımıda kullanbilir. Özgürlük!! Geldik bombaya gentoo yu kurmaya çalışanlar bilir zor demem ama son kullanıcı için zor bir kurulumdur bunu son kullanıcı için bir kurulum yazacağız. Her sisteme göre bir derleme işlemi. Kullanıcı hazır binary paketlerinide tercih edebilir. ve 6 ayda bir sürüm politikası izleyeceğiz ubuntu gibi. LTS sürümlerimizde olacak. Sunucular için bir de kali linux veya blackarch gibi hacking sürümlerinide yazacağız. Dockerı unutmayalım. Sİtenin tasarımını şu şekilde ayarlayacağız. Bir çerezde basit config yazacağız. kullanıcı siteye girdiğnde anket tarzı bir ekran açılıp yeni bir kullanıcımı yoksa uzman bir kullanıcı olup olmadığını soracak. Yeni bir kullanıcı ise karmaşık olmayan basit bir arayüz olacak. Uzman ise archlinux.org tarzı bir site güzel olur diye düşünüyorum. Ve kullanıcı tema.pisilinux.org sitesine girip sitenin renklerini değiştirebiliecek. mavi mor yeşil istediği gibi kedimizin rengini sitenin renklerini değiştirebilecek. Biliyorum bu dediklerim zor ama imkansız bir şey değil ubuntu yada diğer dağıtımlar gibi bir desteğimiz yok ama forumlardan insanlar toplarız . Eninde sonunda destek bulacağız. Olabildiğince sade ve türkçe yazmaya çalıştım. Umarım başarabilmişimdir. Bu konunun altında tartışalım. Herkesin bir tanıdığı vardır herkesi olabildiğince bu projeye çekmeye çalışalım. Zaten ileride bu reformlar ile pardus un isim haklarını alırız büyük ihtimalle. Düşüncelerinizi çok merak ediyorum Sevgilerle,
  • 01-01-2020 22:19
    Süleyman Fatih Şimşek
    +1 fikirler süper ama başkaları tarafından görülmemesi ve fikirlerin çalınma riskine girmemesi için linux yöneticilerine özelden iletmenizi tavsiye ederim
  • 02-01-2020 20:20
    Erdem UYGUN
    PİDE :) baya sevdim. keşke olsa.

Ek olarak Pisi Linux daha iyi yerlere gelmeyi hak ediyor. Henüz bir kaç sürüm çıkmasına rağmen gayet stabil.
  • 11-01-2020 16:26
    Erdem UYGUN
    bu arada gerçekten çok ilgilendi pisi ahalisi :)
  • 27-01-2020 12:06
    Kemal Sever
    -Çok güzel.
  • 27-01-2020 18:34
    semih tufan gelirli
    Çok güzel.