scrollup
Pisilinux logo

Pisi Linux

Ali Çoban
19-09-2020 09:49 #1

Adroid tabanli isletim sistemi olarak hayatina devam etmesi (Prime Os benzeri)

gerekmez mi?

ERKAN IŞIK
19-09-2020 14:04 #2

Android tabanlı bir sistem yapmaya çalışmıyoruz, bunun için çok iyi geniş bir ekip ve maddiyat gerekiyor.

Tahir Aksoy
10-10-2020 16:09 #3

Sayın Ali Çoban, bu konu hakkında bende çok düşündüm fakat Erkan Bey'in de söylediği gibi bunun için çok büyük bir ekip ve büyük bir şirketin desteği gerekiyor ama bu konu da halen büyük umutlar taşımaya devam ediyorum.

Mesela Ubuntu'yu destekleyen Cononical diye bir şirket var. Şu linke https://canonical.com/#products   tıklarsan detaylı ürettikleri yazılımları görebilirsin. Özellikle Canonical şirketi bunu sizin söylediğiniz seviyeye aynı Android gibi bir sistem geliştirerek kendi ürettiği telefonlarda kullandı. Bu işletim sistemine bakmak isterseniz tıklayın.

Aynı şekide Distrowatch'da çok hızlı bir yükseliş yakalayan Pop OS dağıtımı da System76 adlı bir şirketin destek verdiği bir Ubuntu - Debian tabanlı bir Linux dağıtımıdır.

Bu iki şirketten yola çıkarak, "Bizim ülkemizde aynı şeyler yapılmaz mı?"  sorusunu sorarsak;

1. Öncelikle Pisi Linux için konuşuyorsak dağıtımın çok daha fazla insana ulaşması lazım bunun sonrasında yani büyük bir kesimin benimsemesi sayesinde şirketlerin de dikkatini çekecektir.

2. Bu şirketlere örnek vermek gerekirse Monster ve Casper gibi yerli bilgisayar üreten şirketler ile Vestel gibi tablet, telefon ve yerli araba için batarya- yazılım üreten bir şirketi örnek verebiliriz.

3. Bu şirketlerden birisi ya da birkaçı Pisi Linux'u öncelikle ürünlerinin bazı modellerinde diğer modellerine kıyasla daha uygun fiyatlara satarsa ve bu sistemi kullanacak müşterilerine bazı imtiyazlar sunarsa; bilgisayarlarının temizlenmesi, telefonlarının bakımı, ücretsiz yazılım desteği vb. Toplum da kısa sürede olmasa da belli bir müddet sonra buna olumlu tepki verecektir.

4.Benim bu konulara çok iyimser olarak bakmamın büyük bir sebebi de; artık büyük verilerin sunucularda bulut ortamına taşınmasından dolayı buna ücretli yazılımlarda dahil Logo gibi muhasebe programları, Steam gibi oyun platformları ile artık eskisi gibi tekel bir işletim sistemine muhtaç olmamasıdır. Bu sebepten olsaki Microsoft şirketi de Linux tabanlı Ubuntuyu kendi Windows tabanına entegre etmeye çalışıyor ve Github gibi yazılım açık kaynak kodlarının paylaşılıp geliştirldiği bir ortamı satın alması da bunun bir göstergesidir. Artık dünya özellikle 5G teknolojiyle birlikte yapay zekanın hüküm sürdüğü yeni bir döneme geçerken Linux dağıtımlarının Endüstri 5.0 için üs konumuna geleceği şüphe götürmeyen bir gerçek haline geldi.

Tüm bu yazdıklarımdan yola çıkarak Pisi Linux gibi özünde çok büyük emekler geçmiş bir dağıtımın hak ettiği yere gelebilmesi ve bu adımları basamak basamak çıkması için, tüm Pisi Linux ailesinin ve yeni gelecek üyelerin bu güzel dağıtımı daha çok insana yaymak için çalışması gerekiyor. O yüzden ben her daim bunun için Pisi Linux 'un  Distrowatch'ta en azıdan ilk 100 -150 arasına girebilmesini ilk hedef olarak görüyorum. Tabiki bunun içinde daha sık güncelleme ve daha masaüstü seçeneği ile dağıtım yapmak gerekiyor. Bunların gerçekleşebilmesi içinde yine aynı yola çıkıyoruz: Dağıtımın daha fazla insana tanıtılması ve bu yeni kullanıcıların da yazılım ekibine katkı vermesi gerekiyor.

Öncelikle biraz uzun bir yazı oldu okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim.

Sizlerin de yapıcı eleştirileriniz varsa lütfen bu forumda yazın. Ne kadar fikir sunabilirsek, Pisi Linux Yazılım Ekibine o kadar katkı ve destek vermiş olacağız.