scrollup
Pisilinux logo

Python Yazılım Dili Öğrenmek İsteyenlerin Başvuracağı Kaynaklar

Tahir Aksoy
09-10-2020 08:57 #1

Arkadaşlar forumda geliştirme adında bir başlık görmediğim için bu konuyu buraya açtım.

Biliyorsunuz Python yazılım dilleri açısından öğrenmesi en kolay diller arasında olan bir dil ve Pisi Linux'un da bir çok bölümü bu dil üzerinden geliştiriliyor. Baştan söyleyeyim bu dilde uzman değilim fakat kendimi geliştirmek adına bilgisayar başına oturduğum zaman PyCharm adındaki program ile kendi çapımda hesap makinesi, yakıt hesaplama programı, vücut kitle endeksi gibi basit tarzda proramlar yazıp bunları daha farklı nasıl yazabilirim diye kafa yormayı seviyorum.

Bu dili iki açıdan öğrenmeyi istiyorum. Birincisi en başta Pisi Linux gibi olan linux dağıtımlarına destek olabilmek. İkincisi de bu dili öğrenirken doğal olarak ingilizce kelimeler öğrenip hatta o sözcükleri inglizce dil bilgisi kurallarına göre Pyton dilinde kullanıyorsunuz.Bu da size bir taraftan programlama öğretirken bir taraftan da ingilizce öğretiyor.

Sonuç olarak bu dili öğrenmek isteyen arkadaşlar için başka sitelerden öğrendiğim bazı kaynakları ve dökümanları burada paylaşmak istiyorum.

Katılımda bulunmak isteyen arkadaşları buraya davet ediyorum. Linux felsefesinde olduğu gibi, bilgi paylaştıkça çoğalır.

Python dili üzerine kaynaklar:

•    Fırat Özgül'ün istihza.com desteği bittikten sonra yazbel tarafından devam ettirilen Python3 türkçe rehberini indimek için tıklayınız. Okumak için buraya tıklayınız.
  •    Yeni başlayanların Python öğrenmesi için kısa formüller verilen eğlenceli bir söz dizimi kitapçığı mümkünse yazıcıdan bir çıktısını alın çok işe yarıyor, indirmek için tıklayınız.
  •    Yazılım Kodlama sitesinin python örneklerine yer verdiği sayfaya ulaşmak için tıklayınız.
  •    Python Dersleri adlı internet sitesinin de size çok faydalı olacağına inanıyorum. Ulaşmak için burayı tıklayınız.
  •    Ekşi sözlüğün blogu olan Ekşi Şeyler adlı sitede bu konu da çok faydalanacağınız bir makale hazırlamışlar kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Okuman için buraya tıklayınız.
  •   Mertcan Gökgöz'ün blogunun python ile ilgili bölümünü de takip etmenizi öneririm. Ulaşmak için buraya tıklayınız.
  •   Sinan Ürün'ün size yardımcı olacağını düşündüğüm github sayfası, ulaşmak için tıklayınız.
  •   Erkan Öztürk'ün 48 videoluk Python 3 Eğitim Seti için tıklayınız.
  •   Enes Polat'ın 20 videoluk youtube listesi için tıklayınız.
  •   Evieplus Academy adlı Youtube Kanalının Python 3 Eğitim Seti için tıklayınız.
  •   Abdullah Alagöz'ün Kısa ve Python Eğitim Seti için tıklayınız.
  •   Yazılım Bilimi adlı Youtube kanalının 48 videoluk Python 3 eğitim seti için tıklayınız.
  •   Tech with Tim adlı Youtube kanalını genel olarak takip etmenizi öneririm. Bu kanalın 20 videoluk Python 3 eğitim seti için tıklayınız.
  •   Tekademi adlı Youtube kanalının Python 3 eğitim seti için tıklayınız.