: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE
: /home/pisilinux/domains/pisilinux.org/private_html/External/Starting/Autoload/MyDefines.php
: 2
Pisi Linux - Özgürlük Şimdi Başladı
SORU: Çok yazılım eksik
  • 29-11-2018 09:15
    Leplus Beau

İyi günler,

Sonunda PisiLinux 2.1'i kurdum. Bir hayli sorunum oldu ama, sonunda başardım.

En büyük sorunlarımdan biri GİMP yazılımının birçok işlevinin daha önceki sürümlerindekinden farklı ve artık olmayışıydı. Bir iki yerine baktım, başka biçimde başka alanlara kaydırılmış bu sürümde. Biraz ev ödevi yapmam gerekecek..

Neyse, benim için olmazsa olmaz bitakım yazılımlar var ki, PisiLinux 2.1'de bulunmuyor.

Buraya benim kullandığım ve olmayan yazılımları yazıyorum:

Openshot (video yaratıcı)

• 29-11-2018 09:25
    Leplus Beau

Yazımı bitiremeden sistem kapatıp gönderdi.

Devam ediyorum yeniden:

Openshot (video düzenleyici/yaratıcı)
    FF multiconverter (Çoklu belge çevirici)
    Devede (dvd/cd yaratıcı)
    KSnapshot (ekran yakalayıcı)
    Resim tarama (Scanner)
    SoundKonverter (ses dosyalarını çevirici)
    Abi (metin düzenleme)

Şimdilik farkettiklerim...

Bunlar depolara girecek mi, yoksa 1.2'ye döneyim mi? ;)

Bu arada, bilgisayarı her açıp kapatışımda saat Greenwich'i gösteriyor.

Halbuki yerel saati en başta düzenlemiştim. Her girişte saati yeniden düzenlemek durumda kalıyorum.

Esenlikle...

• 29-11-2018 13:24
    ERKAN IŞIK
    Openshot yerine kdenlive

devede yerine k3b

KSnapshot yerine spectacle hazır kurulu geliyor direk print screen tuşuna basarsan çalışacaktır.

Resim tarama (Scanner) yerine skanlate

Skype githubda mevcut ama sorunlu şu an

Chrome (gezgin) konsoldan sudo pisi bi -dvy https://raw.githubusercontent.com/pisilinux/pisilife-2/master/google-chrome/pspec.xml diyerek pisi paketini oluşturabilirsin lisans sorunu yüzünden depoya alamıyoruz, skype'de aynı şekilde lisans problemi yüzünden depoya alınamıyor.

SoundKonverter yerine audacity

Abi (metin düzenleme) yerine kate, kwrite, libraoffice kullanabilirsin 

saat içinde otomatik algılamayı devre dışı bırakıp ayarlarsanız sorun kalmayacaktır bu araada bios saatinide kontrol edin bazen o da hataya sebebiyet verebiliyor.

• 30-11-2018 09:39
    Leplus Beau

Erkan Bey iyi günler,

Yanıt için teşekkürler.

Önerdiğiniz bazı yazılımlar diğerlerinin yerine kullanılabiliyor, sağolun.

Ancak;

K3b Devede'nin yaptığın yapmıyor. K3b diske kayıt yapıyor, Devede ise başka formatlardan itibaren jenerik de içinde olmak üzere dvd hazırlayabiliyor.

Libreoffice, Kate ve Kwriter'ı zaten kullanıyorum.

Ancak Abi ile sağdan sola yazma olanağı var, diğerlerinde bu olanak bulunmuyor.

Libreoffice'te metin yönü belirleme olanağı var, ancak sağdan sola yazma olanağı vermiyor.

Sağdan sola yazı Göktürk abecesi araştırmalarım için önemli...

Tarih ve saat ayarlarında otomatik seçeneği seçili değil. Zaten silik görünüyor ve belirleyemiyorum.

Bios saatinde sorun yok.

Bu arada, PisiLinux'te iken bilgisayarda ses yok, Firefox'ta video izlemek istediğimde uzun süre açılmasını bekliyor, sonra 'uzun sürerse cihazınızı yeniden başlatın' uyarısı çıkıyor.

Bilgisayarı yeniden başlatıyorum, herhangi bir düzelme olmuyor.

Windows'a geçtiğimde herhangi bir sorun yok.

Teşekkürler,

• 30-11-2018 09:50
    Leplus Beau

Yine bu arada, chrome'u dediğiniz yöntemle kurmaya çalıştım, Kaynak arşivde sorun var uyarısı verdi ve kuruluşu sonlandırdı.
    "Kaynak paket inşa ediliyor: google-chrome
    Kaynak https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_amd64.deb adresinden indiriliyor
    google-chrome-stable_current_amd64.deb (53.3 MB)100%      1.57 MB/s [00:00:00] [tamamlandı]
    Kaynak arşivi depolandı:  /var/cache/pisi/archives/google-chrome-stable_current_amd64.deb
    Arşiv(ler) açılıyor...
    *** 0 hata, 1 uyarı
    Program sonlandırıldı.
    unpack: kaynak arşivin bütünlüğünde sorun var.
    Genel yardım için lütfen 'pisi help' komutunu kullanınız."

Teşekkürler,

• 30-11-2018 14:51
    Erdem UYGUN
    Google chrome ile ilgili aynı sorunu ben de yaşamıştım. Unutuldu sanırım :)
  • 01-12-2018 09:51
    Erdem UYGUN
    Onun yerine depolarda bulunan chromium'u kullanabilirsiniz
  • 01-12-2018 20:37
    Kamil Atlı
    Github üzerindeki geçici bir sorun nedeniyle, yaşadığımız hata düzeltildi.
    pisilife-2 deposunun adresini, readme ile düzelttik, paket yöneticinizdeki ayarlardan, depo adresini değiştirin.
    Yazdığınız diğer paketler için vakit buldukça elimizden geleni tabiki yapacağız..

• 01-12-2018 23:01
    Kamil Atlı
    Gerek duyduğunuz paketler hazırlanıncaya kadar, flatpak üzerinden, abiword ve benzeri birçok paketi kullanabilirsiniz:
    https://pisilinux.org/blog/57-pisi-linux'ta-flatpak.html
    https://flathub.org/apps/details/com.abisource.AbiWord
  • 03-12-2018 12:58
    Leplus Beau

Erdem Bey teşekkürler, farkında değildim, uyarınız sonrası Chromium'u kurdum. Sağolun.

Kâmil Bey iyi günler, bilgi için teşekkürler. Pisilife-2 adresini bilmediğim için depo adresini değiştiremedim. Ancak Chrome'u bir biçimde kurdum.

Umarım diğerlerini de kurabilirim.