Tarih ve saat sorunu
 • 05-12-2018 02:56
  Leplus Beau

  İyi günler,

  Başka bir başlık altında bu sorundan söz etmiştim; bilgisayarı her yeni başlattığımda saat beş saat öncesini gösteriyor. 
  Daha önce Greenwich'i gösteriyor demiştim, doğrusu beş saat öncesi.
  Tarih ve saati düzenleme bölümünde her defasında yeniden düzenlemek durumunda kalıyorum.

  Orada 'Günü ve saati otomatik ayarla' seçeneği boş ve silik, düzenleme yapamıyorum. Onu nasıl belirgin yapıp düzenleyebilirim?

   Daha önce bios'a bakın denmişti, baktım, sorun yok.

  Bilgisayar üzerindeki diğer sistemlerde bir sorun yok, sadece PisiLinux 2.1'de bu sorun devam ediyor.

  Teşekkürler, esenlikle...


 • 05-12-2018 03:03
  Nsc
  merhaba console dan sudo pisi bi https://raw.githubusercontent.com/pisilinux/core/master/system/base/timezone/pspec.xml ,sonrada "pisi it *pisi" ,diyerek timezonu güncelleyebilirmisiniz. ben sorun yaşamamıştım ama belki bu , bu sorunu çözer.
 • 05-12-2018 04:40
  Leplus Beau

  İyi günler,
  Sudo pisi yazınca şifre istiyor. Şifreyi girince 'program sonlandırıldı, komut verilmedi' diyor.
  İkinci bölümü girince 'böyle bir dosya ya da dizin yok' diyor.

  Teşekkürler,


 • 05-12-2018 04:57
  Nsc
  afedersiniz, sudo pisi bi ve tüm satırı girebildiniz mi, bir de sanırım yerelinizde derlemek için daha önce yapmadıysanız devel paketleri yüklü olması lazım. bu da iki şekilde sudo pisi it -c system.devel ya da önce root olup--> sudo su.. sonra şifre.. sonra--> pisi it -c system.devel soruya evet paketler yüklenince hala root sanız # varsa sadece bu kısım --> pisi bi https://raw.githubusercontent.com/pisilinux/core/master/system/base/timezone/pspec.xml yoksa aynen tüm satır olarak: sudo pisi bi https://raw.githubusercontent.com/pisilinux/core/master/system/base/timezone/pspec.xml sonra oluşan paketi sudo pisi it timezone-2018e-7-p2-x86_64.pisi (paket bu isimle oluşuyor) derseniz kurulması lazım.
 • 05-12-2018 04:59
  Nsc
  işin aslı pisi komut almalı burada build 'in kısaltması "bi" girmemiş olabilirsiniz. ondan komut verilmedi demiş olabilir. bir de tüm satırı girmelisiniz "pisi komut ve adres " birde sudo ve komutlar küçük harfle olmalı
 • 05-12-2018 05:30
  Nsc
  yine afedersiniz, depoya alınmış zaten --> burada gözüküyor : https://ciftlik.pisilinux.org/2.0/t/timezone/ paket yöneticisinden timezone diye aratıp kısa yoldan kurabilirsiniz, ben genelde konsol ve githubdan güncellediğim için dikkatimden kaçmış. kusuruma bakmayın.. inşaallah sorun çözülür.
 • 05-12-2018 19:55
  Leplus Beau

  İyi günler,
  Paket yöneticisinden arama yaptım, Timezone yazılımı zaten kuruluymuş.

   İlginiz için teşekkür ederim.

  Şu 'Günü ve saati otomatik ayarla' seçeneği, silik görünüyor, onu seçebilsem belki düzelecek. Ancak silik olduğu için o kutucuğu dolduramıyorum.

  Bir de kurulumda yönetici (root) yetkisi için şifre seçeneği vermedi sistem, sadece kullanıcı adı ve şifresi belirlendi.

  Dolayısıyla nasıl 'root' olacağımı bilmiyorum.

  Esenlikle, • 05-12-2018 20:28
  MUSTAFA CİNASAL
  sisteminize ntp-server paketini kurduğumuzda silik gelme durumu ortadan kalkar seçim yapabilirsiniz
 • 05-12-2018 20:52
  Leplus Beau
  Mustafa Bey teşekkürler, ntp-server paketini kurunca siliklik ortadan kalktı, belirleyebildim. 
  Ancak şifreyi girip onaylayınca 'bu eylem doğrulanamadı' uyarısı verdi ve bilgisayarı yeniden başlattığımda aynı sorun devam etti.

  Esenlikle,

 • 27-01-2020 20:25
  cüneyt erdem
  Hocam aynı sorunu başka dağıtımlarda ben de yaşadım. Bilgisayarınızda Windows varsa saat ayarını bu bozuyor olabilir. Aşağıdaki linkte anlatılmış ben bu linkten faydalanarak sorunu çözmüştüm