SORU: NVidia Kurayım Derken Sistem Açılmıyor
  • 12-12-2018 23:12
    Murat
    Forumda anlatılanları yaptım fakat 'reboot' çektikten sonra yazılar akıp duruyor sonrası mefta . Sistem açılmıyor. 

2.ADIM
    Sudo su
    nano /etc/modprobe.d/blacklist-nouveau.conf
    blacklist nouveau
    options nouveau modeset=0
    reboot

Bu işlemlerden sonra bilgisayar yazılarda takılıp kalıyor açılmıyor. Varmı açabilmenin bir çözümü? Sisteme baya şeyler yükledim çokda güzel çalışıyordu. Format atmadan kurtarabiliyormuyuz?
  • 13-12-2018 05:59
    Erdem UYGUN
    <div> Merhaba, nvidia sürücüleri için aşağıdaki linki mi kullandınız?

https://pisilinux.org/wiki/cont/58-nvidia-surucu-kurulum-rehberi.html

Açabilmenin çözümünü umarım başka arkadaşlar biliyordur. Fakat bence sanırım format atmak durumundasınız.

Pisilinux'un popüler dağıtımlarda olduğu gibi sürücü kurma programı olmalı kod girmeden halledebilmeliyiz.

Bir şeyler ters gittiğinde bir iki tık ile sistemi kurtarabilmeliyiz.</div>
  • 13-12-2018 06:01
    Övünç TÜRKER
    Wiki ye daha temiz anlatımlar yapmıştım. Pisilinux sistemini kullanmayı bıraktım ama edindiğim linux deneyimleri ile size yardımcı olmayı denicem.

sistem açılıyor ama görüntü gelmiyorsa şunu deneyebilirsiniz.
    ----------------------------------------------------
    1) CTRL+ALT+F1

gelen ekrana sistem kullanıcı adınız(user name) ve şifresiniz girin.
    -------
    2)
    sudo su
    service lightdm stop (kullanıcı görsel arayüzü tamamen kapatmış oluyoruz. Nvidia kurulum sırasında sıkıntı çıkartabiliyor)
    3)
    nvidia indirdiğiniz dizine girin. İndirilenler adlı klasöre indirdiyseniz
    cd /home/KULLANICI-ADINIZ/İndirilenler
    demeniz yeterli olacaktır.

sonra
    chmod 777 İNDİRİLEN DOSYANIN ADI
    chmod 777 NVIDIA-Linux-x86_64-410.78.run("N" ve "V" harfini yazdıktan sonra TAB tuşuna basarsanız otomatik tamamlayacaktır.)
    --------------------------------------------------
    (AŞAĞIDAKİ PAKETLERİN TAM DEPO ADLARINI BİLMİYORUM. BURAYI BİLEN BİRİ YÖNLENDİRİRSE İYİ OLUR. Diğer Linux dağıtımlarında böyle bir işleme gerek duyulmuyor.)
    apt install GCC

apt install make

apt install binutils

apt install  glibc-devel
    ---------------------------------------------------
    devamında
    ./NVIDIA-Linux-x86_64-390.87.run (sürümde farklılıklar olabilir. Dediğim gibi N ve V tuşlarına basıp TAB derseniz otomatik tamamlayacaktır veya "ls" komutu verirseniz bulunduğunuz dizindeki dosyaların adlarını görebilir. Buna göre doğru adı girebilirsiniz)

DKMS sorusuna NO
    32 Bit depo Sorusuna YES
    Nvidia-xconfig sorusuna YES

Linux Mint kullanıyorum DKMS sorusuna YES diyince bir sorun ile karşılaşmıyorum ama pisi de yes diyince kurulum tamamlanmıyordu. O yüzden NO demenizi tavsiye ederim.
    Kurulum sırasında (pisilinux da karşılaşmadım)
    1)without install
    2)overwhite install
    3)blabla
    çıkarsa 2 yi seçin ve enterlayın.

• 13-12-2018 06:03
    Övünç TÜRKER
    adımlarını tamamladıktan sonra
    reboot (enter)
    yapın ve sistemi yeniden başlatın. Kurulum sorunsuz gerçekleşti ise masaüstü ortamı ile karşılaşırsınız. Umarım işinize yarar.
  • 13-12-2018 06:12
    Övünç TÜRKER
    @Erdem UYGUN
    Linux Mint kullanıyorum kendi "Sürücü Ayarları" üzerinden "sahipli sürücü Nvidia" seçtim ve çalışmadı.  Dediğinize katılıyorum pisi'nin de böyle bir desteği vermesi lazım ama popüler olanlar da bile sorunla karşılaşılabiliniyor.
  • 13-12-2018 22:29
    ERKAN IŞIK
    ekran kartı firmaları malesef yeni kernele göre eski sürücülerini güncellemiyorlar, sıkıntı o yüzden çıkıyor ve bu sorun iyice derinleşiyor eğer sistem ekran kartınızı sorunsuz tanıdıysa ve oyun o kadarda dert değil diyorsanızi sahipli sürücü kurmaya çalışmayın sistem stabilitesini bozmayın.
  • 13-12-2018 23:47
    Erdem UYGUN
    @ Övünç Türker, katılıyorum ama hazır uygulama hata yapma olasılığını düşürür diye düşünüyorum.
  • 14-12-2018 06:56
    RAMAZAN KARABINAR
    Yahu pisi linux sayfalarını yenileyip duruyorsunuz  aradığımız bir şeyi bulamıyooruz. Cevap ta veren yok kurcalayıp durmayın eğer kullanılacak sa . Ne güzel ubuntuda iyiydim geldik bulaştık 50 yaşından sonra buraya

CTRL+ALT+F1 ile herhangi bir konsola giriş yapamıyorum

14-12-2018 tarihinde mesajlar birleştirildi.

• 14-12-2018 18:17
    Erdem UYGUN
    Ramazan Bey biz böyle sorunlarla karşılaşmıyoruz nedense. Bir şeyleri yanlış yapıyor olmalısınız :). Şu an 2.1'den yazıyorum. Temiz kurulum yaptım. Aşağıdaki komutlarla sistemi güncelledim:

sudo pisi ur
    sudo pisi up

tıkır tıkır çalıştı.

• 18-12-2018 15:31
    Övünç TÜRKER
    Nvidia Sürücü Kurulumu İçin(YENİ)
    https://pisilinux.org/forum/konu/703-nvidia-guncel-surucu-basarili-bir-sekilde-kuruldu