SORU: tar.gz uzantılı ek kurmak
  • 11-01-2019 13:28
    Leplus Beau
    İyi günler,

Diğer bölümlerde paylaşmış olduğum sorunlara ilişkin herhangi bir çözüm bulamadık. :(

Başka bir soru sormak istiyorum;

Firefox'a tar.gz uzantılı ek kurmak istiyorum.

Örneğin Firefox için Download helper.

Nasıl yapılacağına ilişkin yardımlarınız olursa sevinirim.

Debian temelli dağıtımlarda sorunsuz biçimde otomatik olarak kurulabiliyor.

Pisi'de sanırım farklı işlem gerekli.

Şimdiden teşekkür ederim,

• 11-01-2019 14:29
    Ömer
    Yama dosyasını kasdediyorsun galiba. Paket sisteminde yama paketleri zaten var. Güncellemeyle kuruluyor.Yanlış hatırlamıyorsam delta paketleri.
      Benden istersen tıkla kur paketi hazırlayabilirim veya makeself ile siz de hazırlayabilirsiniz.
  • 12-01-2019 18:54
    ERKAN IŞIK
    selam firefoxda tar.gz ile ne kurmak istiyorsunuz link verirmisiniz.
  • 13-01-2019 14:08
    asenler
    Buradaki eklentiyi doğrudan Firefox'a kurabilirsiniz. Ayrıca program kurmanıza gerek yok.

Ses/video dönüşümü için de depoda FFmulticonvertor var.
  • 15-01-2019 02:06
    Leplus Beau

İyi günler,

Sorunumu anlatamadım sanırım; Download Helper zaten kurulu Firefox'ta. Ancak Firefox yeni sürümlerinde Download Helper'e doğrudan indirme izni sağlamıyor. Bunun için de Download Helper bu sorunu çözmek için yeni bir yama yaratmış, onu kurmak gerekiyor.

Linux için kurmak istediğimizde debian için yükleyip kurma otomatik olurken, Pisi gibi tar.gz uzantısı kullanan dağıtımlar için ek adımlar atılması gerekiyor.

İşte o gerekli adımların ne olduğunu ne yazık ki bilmiyorum. tar.gz uzantılı yamayı yükledikten sonra birkaç işlem daha yapılması gerekiyor.

Teşekkürler...

• 15-01-2019 02:08
    Leplus Beau

Bu arada, depodan yeni yazılım kurma ve/ya da güncelleme yapılamıyor; error 1 uyarısı veriyor. Arayüz ya da konsol, fark etmiyor...

Teşekkürler,

• 16-01-2019 22:55
    MUSTAFA CİNASAL
    sisteminizin tarih ve saat ayarı doğrumu depodan kurulumda herhangi bir sorun yok

• 16-01-2019 23:08
    ERKAN IŞIK
    firefox adres satırına https://addons.mozilla.org/tr/firefox/addon/video-downloadhelper/ yazarsanız ordan ekle çıkacak ekle diyerek yüklenmesini sağlayabilirsiniz

firefox eklentileri için araçlar eklentilerden devam edebilirsiniz yada adres satırına https://addons.mozilla.org/tr yazarsanız eklentilere ulaşırsınız.
  • 17-01-2019 00:14
    Leplus Beau

Mustafa Bey,
    Saat sorunu zaten çözülmüş değil, her girdiğimde kullanmadan önce beş saat geriden gelen saati düzeltiyorum. Başka bir başlıkta bu sorundan söz etmiştim.

Teşekkürler,

• 17-01-2019 00:23
    Leplus Beau

Erkan Bey,

Bağlantısını verdiğiniz adres firefox'a downloadhelper eklentisini kurmak. Diğer addes ise, yine Firefox'un kendi yarattığı ekler. Firefox eklerinde benim istediğim ek yok. Benim bağlantısını verdiğim adres download helper'in yaratmış olduğu yama; onu kurmak gerekiyor; Companion App 1.2.4 diye bir ek:

Teşekkürler,

• 17-01-2019 00:36
    Leplus Beau

Bu arada,
    Verdiğim bağlantıda downlod helper şu seçenekleri veriyor eki kurmak için, ancak konsola yapıştırıp denedim, çalışmadı:

Linux targz installation
    targz user-wide install
    # tar xf net.downloadhelper.coapp-1.2.4-1_amd64.tar.gz -C ~
    # ~/net.downloadhelper.coapp-1.2.4/bin/net.downloadhelper.coapp-linux-64 install --user
    targz system-wide install
    # sudo tar xf net.downloadhelper.coapp-1.2.4-1_amd64.tar.gz -C /usr/local
    # sudo /usr/local/net.downloadhelper.coapp-1.2.4/bin/net.downloadhelper.coapp-linux-64 install --system

Şu uyarıyı yapıyor:

sudo: /usr/local/net.downloadhelper.coapp-1.2.4/bin/net.downloadhelper.coapp-linux-64: komut bulunamadı
    pisilinux-2-1: ~ $
    pisilinux-2-1: ~ $ sudo tar xf net.downloadhelper.coapp-1.2.4-1_amd64.tar.gz -C /usr/local
    tar: net.downloadhelper.coapp-1.2.4-1_amd64.tar.gz: open olanaksız: Böyle bir dosya ya da dizin yok
    tar: Error is not recoverable: exiting now

Teşekkürler,

Linux targz installation

targz user-wide install

# tar xf net.downloadhelper.coapp-1.2.4-1_amd64.tar.gz -C ~ # ~/net.downloadhelper.coapp-1.2.4/bin/net.downloadhelper.coapp-linux-64 install --user

# sudo tar xf net.downloadhelper.coapp-1.2.4-1_amd64.tar.gz -C /usr/local # sudo /usr/local/net.downloadhelper.coapp-1.2.4/bin/net.downloadhelper.coapp-linux-64 install --system

Linux targz installation

targz user-wide install

# tar xf net.downloadhelper.coapp-1.2.4-1_amd64.tar.gz -C ~ # ~/net.downloadhelper.coapp-1.2.4/bin/net.downloadhelper.coapp-linux-64 install --user

# sudo tar xf net.downloadhelper.coapp-1.2.4-1_amd64.tar.gz -C /usr/local # sudo /usr/local/net.downloadhelper.coapp-1.2.4/bin/net.downloadhelper.coapp-linux-64 install --system
  • 17-01-2019 02:37
    ERKAN IŞIK
    En kısa zamanda deneyip döneceğim 
  • 17-01-2019 13:17
    ERKAN IŞIK
    Selam eklentiyi indirdim bin dizinin içine girdim konsoldan sudo ./net.downloadhelper.coapp-linux-64 install --user dedim şifremi girdikten sonra cevap olarak VdhCoApp: VdhCoApp is ready to be used yanıtını verdi eklenti ne işe yaradığı konusunda fikrim yok görünüşüe göre kuruldu

• 18-01-2019 11:25
    Leplus Beau

Erkan Bey iyi günler,

Dediğiniz yöntemi ben de uyguladım ve dediğiniz gibi sonuç verdi. Ancak yine bir işe yaramadı. Youtube'ten herhangi bir video indirmeyi denerseniz orada görürsünüz. Yine bu eklemeyi kurmamız gerektiğini bildiriyor.

Teşekkürler,

• 18-01-2019 14:31
    ERKAN IŞIK
    Selam kendi adıma iyice test etmeden cevap yazmamak lazımmış :) 

Şimdi bir daha denedim, denilen yerden dosyayı masaüstüne indirdim ordaki denilen kodu konsoldan masaüstüne geçtim ve kodu yapıştırdım tar xf net.downloadhelper.coapp-1.2.4-1_amd64.tar.gz -C ~ 

benim home dizinime dosyayı açtı sonrasında konsoldan home dizinime geçtim ve  ./net.downloadhelper.coapp-1.2.4/bin/net.downloadhelper.coapp-linux-64 install --user kodunu yapıştırdım işlem sonucunda VdhCoApp: VdhCoApp is ready to be used dedi.

Firefox'dan youtubeye girdim herhangi bir video açtığımda downloadhelperden dosyayı seçtim ve indirdim ve bilgisayarımda seyrettim videoyu
  • 18-01-2019 19:28
    Leplus Beau

iyi günler,

Özür dilerim, benim için biraz Çince olmuş. :)
    Adım adım yazabilirseniz sevinirim. Kodu konsoldan nasıl masa üstüne geçtiniz? Kodu nereye yapıştırdınız? Konsoldan home dizinine nasıl geçtiniz? Kodu nereye yapıştırdınız?

Konsalda bazı denemeler yaptım, help neyim yazdım ama bir yerlere ulaşamadım.

Cahilliğime verin.... :)

Teşekkürler,

• 24-01-2019 12:41
    Leplus Beau

İyi günler,

:( 

Biliyorum elbette, herhangi bir biçimde yanıtlama zorunluluğu yok.

Zamanımız olursa ya da dilersek yanıt verebiliriz.

Ya da, ya da, 'bu çömezle mi uğraşacağız, bu kadar yol gösterdik, diğerini de kendisi bulsun' diyebiliriz.

Biliyorum elbette, böyle bir tepki göstermeye hakkım olmadığını. Ama işte, kişioğlu ve kızları arada çiğlik edip böyle tepkilerde bulunabiliyor.

Rahatsızlık verdiğimiz için özür dileriz... Tepkide bulunmak için karşımızdakinin durumunu da göz önünde bulundurmamız ya da tahmin etmemiz gerekiyor....

Bunları da biliyoruz...

Be adam, bu kadarını biliyorsun da, o halde neden sözü bu kadar uzatıp bizleri işimizden ediyorsun?

Dedim ya, bizimki bir tür çiğlik işte...

Bağışlana...

Sevgi ve esenlikle...

• 24-01-2019 13:55
    ERKAN IŞIK
    kesinlikle öyle düşünmeyin sadece zaman sorunumuz var, gerçi her ne kadar zaman sınırlıda olsa burayı cevapsız bırakmamak lazım, sizin sorunuza gelince, aslında video çekip öyle cavaplamak istemiştim, işler yoğun olunca aksadı kusurumuza bakmayın, hep aklımda en kısa zamanda çekip linkini buradan paylaşırım, büyük ihtimal youtube'ye yüklerim videoyu . dediğim gibi unutulmuş yada boşvermişlik değil zaman sorunumuz. bütün yazılanları ekibimizde bizde okuyoruz. Bu yüzden dönüşleriniz bizim için önemli.