SORU: Pisi Linux'a uygun NVIDIA sürücüsü başarılı şekilde nasıl kurulur ve VirtualBox ile test aşaması
  • 30-04-2019 03:45
    Umut Yazgan
    Öncelikle tüm Pisi Linux ekibine ve değerli Linux kullanıcılarına selamlar, Linux evreniyle tanışalı çok zaman geçti aradan ve bu geçen zaman içerisinde çok fazla distro, bir o kadar yöntem ve uygulama geliştirdim kendi adıma. Denediğim dağıtımlar içerisinde Pardus ile tanışmamız 2009 senesine dayanıyor. Hattâ bahsettiğim zaman dilimi içerisinde Pisi Linux'u da keşfetmiş, incelemiş ve merak etmiştim. Ama direkt olarak ana makineme kurup denemek bir türlü kısmet olmamıştı. Dün o zinciri kırmayı başardım ve Pisi Linux üyelerinden biri haline geldim sanırım artık... :) şunu özellikle belirtmek istiyorum ki, DistroWatch'de dahi yer alan revaç dağıtımların birçoğunda Pisi Linux'un hızı ve esnekliği yok. Bu yüzden elinize ve emeğinize sağlık deyip kenara çekilmek istiyorum. Şunu da belirtmem gerekir ki, Pisi Linux'un herhangi bir dağıtımın temeline tabi tutulmadan ve alt distrosu haline gelmeden kendi hiyerarşisinde ilerlemesini görmek son derece mutluluk verici. Eminim ki diğer Linux kullanıcıları da benim gibi düşünüyorlardır. Ben uzatmadan, bir sorun da teşkil etmiyor benim için ama sadece diğer dağıtımlarda rutin olarak gerçekleştirdiğim bir konu olduğu için... Başarısız olduğum NVIDIA sorunundan ve akabinde Virtualbox ile ilişkilendirdiğim konuyu açmak istiyorum. Öncelikle;

https://pisilinux.org/wiki/cont/58-nvidia-surucu-kurulum-rehberi.html
    https://pisilinux.org/forum/konu/703-nvidia-guncel-surucu-basarili-bir-sekilde-kuruldu

Linklerinden faydalandım, multimedya adına kullandığım GT 730 kartım için. Baştan sona doğru eksiksiz uyguladığıma eminim daha önceki tecrübelerime dayanayarak bunu söyleyebiliyorum. Sadece bir noktayı atladığımı fark ettim. Sevgili Övünç Bey'in videolu anlatımını görünce faydalanmak istedim gerçekten bir telefon kamerası ile amatör çekim olsa da değerli içeriği vardı. Sanırım, linklerini verdiğim anlatımlarda değil ama videoda "DKMS kernelleri inşasına" Yes vermemek gerekiyordu fakat bu şekilde ilerleme sağladım. Muhtemelen önyükleme ekranında kilitlenmem bu yüzdendi ki takdir edersiniz NVIDIA installer ekranında zaten fail dönüyordu. Dolayısıyla bu hatayı almamak kaçınılmazdı. Ben Övünç Bey'e tekrar teşekkür ediyorum Pisi Linux'un kısıtlı kaynağına değerli bir öge kazandırdığı için. Belgelerde no geçiyor ama video'da yes, olabilir... İnsanız nihayetinde hatalar düzeltilmek için varlar. Söylediğim gibi bu durumun NVIDIA installer'da, DKMS penceresine yes verdiğim için kaynaklandığını düşünüyorum. Bundan mütevellit az önce VirtualBox'u güncel .run dosyasıyla yükselttim ve kullanıma hazır hale getirdim. Şimdi diğer konu şu, aynı durumla karşılaşmamak adına NVIDIA 390.87'i direkt ana makineye değilde sanal makineye kurup test etmek istiyorum. Peki her şey güzel,  sanal makinede NVIDIA installeri çalıştırıp, succesfuly ekranını görebilme durumu olacak mı? yani, kurulum başarılı olursa bunu anlayabilecek akıcılığı bana sanal sistem hissettirebilir mi? zira "Başarılı" ekranını gördüğümüzde biliriz ki ana makineye uygulanacak aynı yöntem sonuç verecek. Yani öyle düşünüyorum...

Düzenleme: Kullandığım Pisi Linux sürümü 2.1.1'dir.

Sevgiyle ve Linux'la kalın.
  • 30-04-2019 08:52
    asenler
    Bildiğim kadarıyla sanal makineye özgün ekran kartı sürücüsü kurulamıyor, çünkü sanal makinenin ekran kartı da sanal olduğu için ona uygun sürücüleri sanal makine kendisi yüklüyor.
  • 30-04-2019 11:54
    Umut Yazgan
    Daha önce sanal makine üzerinde grafik sürücü kurmayı denememiştim.  @asenler, ben de aynı şekilde VirtualBox'ta bunun mümkün olmayacağını düşünüyorum... Sadece tecrübemle sabit olmadığı için danışmak hissiyatı duydum ayrıca. Acele etmeyi gerektirecek bir durum yok sanırım. Diğer kullanıcılarımızdan belki bunu deneyen biri çıkar ve buraya yazar. Veya aynı şekilde NVIDIA kurulumunda işlerin ters gittiği bir durumu aynı şekilde açıklamak isteyen olabilir. Şimdilik biraz bekleyeceğim. Olmuyorsa şayet, makinede ayrılmamış partitionlarım mevcut. Bu disk alanlarını deneme yanılma için değerlendirebilirim. Ya da direkt olarak DKMS'e no verip şimdi kullandığım sistemi bir teste tabi tutabilirim.
  • 30-04-2019 13:43
    asenler
    Ben nasıl kurduğumu anlatayım, belki bir işe yarar:
    1. Öncelikle ilk kurulum yapıldı ise, sistemi güncellemeden ÖNCE "kernel headers" ile ilgili paketleri kuruyoruz. Güncellemeleri SONRA yapıyoruz.
    2. NVIDIA nın ilgili sürücü yazılımını indiriyoruz ("İndirilenler" dizinine iniyor).
    3. Konsoldan "sudo service sddm off" komutunu veriyoruz (ki sonraki açılışta grafik ekran açılmasın) ve yeniden başlatıyoruz.
    4. Komut satırında açılıyor ve sırayla "cd  İndirilenler" ve "sudo sh NVIDIA.....run" komutlarını veriyoruz.
    5. DKMS ile ilgili soruya olumsuz yanıt veriyoruz (çünkü bende çalışmadı).
    6. Kurulum bittikten sonra "sudo service sddm on" ve "sudo reboot" giriyoruz.

Artık kurulmuş olması lazım.

• 30-04-2019 22:47
    Umut Yazgan
    1. aşama bende soru işareti oluşturdu sanki. Zira ben ilk önce; pisi ur, up ile sistemi güncellemiştim ve sonrasında paket yöneticisinde istenen kernel headers paketlerini kurmuştum. Siz tam tersini yaptığınızı söylemişsiniz. Ayrıca 3. ve 6. aşamalar yine uygulamadıklarımdı.

Sağ olun, bir de böyle deneyeyim.
  • 01-05-2019 07:13
    asenler
    Birinci adımdan sonra, /etc/modprobe.d/blacklist.conf dosyasının sonuna blacklist nouveau ve options nouveau modeset=0 satırlarını girmem gerekti.
  • 02-05-2019 03:00
    Umut Yazgan
    Yukarıda belirttiğim gibi kapalı kaynak grafik sürücü istememin nedeni, Belki daha akıcı bir deneyim sağlamak için ve rutin olarak bunu uyguladığım için olabilir... Şu an zaten dual boot sistem kullanıyorum. İhtiyacıma göre geçiş sağlayabiliyorum sistemler arası. Browser olarakta Mozilla kullanıyorum Linux üzerinde, kurulumdan sonra yaşadığım screen tearing (ekran yırtılması) sorunuyla karşılaştım izlediğim videolarda. Onu da tarayıcı ayarlarından ve about:config'den girdiğim birkaç komut ve parametre değeriyle hallettim. Sıfırdan sorunsuz bir sürücü kurulumu yapabilmek için ayırdığım boş disk alanında taze bir kurulumla bunu yapmam lazım. Yakın zamanda hallederim diye düşünüyorum... Mutlaka konuyu güncellerim.
  • 08-05-2019 13:30
    harshak99
    Cartoon HD is an online streaming app that allows users to watch and download free Cartoon shows online. 
  • 22-06-2019 09:46
    Övünç TÜRKER
  • 23-06-2019 14:24
    Övünç TÜRKER