Solus Os ile birleşik bir dağıtım yapılamaz mı?

Tahir Aksoy
18-01-2021 14:03 #1

Merhaba arkadaşlar,

Konu başlığından da anlaşılacağı üzere Pisi Linux tabanından çatallanmış Solus Os tabanı alınarak Pisi Linux yenilenemez mi?

Distrowatch sitesini takip eden arkadaşlar görecektir. Yunanistan'ın eski bilgisayarlar için geliştirdiği Antix dağıtımı çok sevildi ve ABD ile ortaklaşa MX Linux dağıtımını geliştirirdiler ve ortaya 1. sıradan hiç aşağıya düşmeyen bir sistem ortaya çıktı. Sonuç itibariyle ikisinin de tabanı Debian ve ortak çalışma ile daha güçlü bir sistem ortaya çıkardılar. Aynısı neden Pisi Linux'ta olmasın  İrlandalılar bizdeki pisi paketini eopkg paketine çevirdi. Sistemd'ye geçtikleri için eleştirebilirsiniz. Ama ben Manjaro sisteminde gördüm sistemd'ye arayüz yazmışlar böyle bir arayüzle insanlar daha güvenli hissedecektir.

Sonuç itibariyle teknoloji birikimle oluşan ve durmadan gelişen bir olgu. Pisi Linux geliştirici ekibinden ricam lütfen biraz daha esnek olmanız hem böylelikle daha fazla katılımcı Pisi Linux'a ulaşacaktır. Yazdıklarımla sizi kıracak birşey söylediysem kusuruma bakmayın. Buradaki amacım değişen dünyaya daha hızlı uyum sağlayan ve gelecekte adı daha fazla duyulan bir Pisi Linux ortaya çıkması içindir.

46imt
18-01-2021 16:05 #2

Bu bence çok saçma olur. bence pisi böyle güzel başlıca sorunlar geliştirici sayısı ve paketler ancak paket derlemesini biliyorsan github üzerinden depo aç keyfine bak. Yeni sürümde yalı gelmeli bence.

ERKAN IŞIK
18-01-2021 18:05 #3

Kurulum yöneticimiz, kısmetse yeni iso ile gelecek.

scrollup