DD sonrası hdd yi geri kurtarma

Fırat Öngül
28-02-2021 04:42 #1

Merhabalar,

İnsani bir kaza ( /dev/sdb ile /dev/sdc yi karıştımrak ) sonrası 1,9 GB lık pisilinux kurulum isosunu DD komutu ile 1 TB lık taşınabilir diske yazdırdım. 20 yıllık yedeklerimin olduğu  disk daha önceden ntfs formatındaydı. Şu an iso9660 ve botutu 1,9 gb görünüyor. Photorec ile içindeki fotoğrafları kurtarabiliyorum fakat sormak istediğim acaba diski tekrar ntfs formatına çevirecek ve dizin yapılarını düzeltecek bir program var mı? Tamam biliyorum dd ile yazılan yerdeki dosyalar kesin gitti çünkü dd ditek üzerine yazıyor formatlama gibi bir işlem değil fakat geri kalan 929 gb alandaki bilgilerin kurtulabileceğini düşünüyorum ( 1TB lık diskin kullanılabilir alanı 931 GB görünüyordu 931 - 2 = 929 diye 929 yazdım ) Bunun kurtarılabileceğine inancım da şurdan geliyor; DD komutunun işlemi bittikten bir kaç dakika sonrasına kadar hala taşınabilir diski görebilyior ve içine yedek alabiliyordum, sonrasında ntfs sisteminden iso9660 a geçti ve eski dosyaları göremez oldum. Diyorum ki hdd bilgilerini eski haline geçirebilirsem ve dizin yapılarını onarabilirsem hddyi tekrar eski haline getirebilir miyim ? Bu arada diski KDE Partition manager ile iso9660 olan bölümü ntfs ye çevrdim. Şu an dolphinde 931 GB bol alanı olan ntfs sisteminde bir ortam olarak görüyor. Sormak istediğim eski ntfs dizinlerini kurtarabilmek mümkün mü ?

Şimdiden teşekkürler.

Not : KEndi araştırmalarımla bulabildiğim şeylerden aldığım sonuçlar ise bunlardır;

[email protected]: ~ $ ntfsfix /dev/sdb
Mounting volume... NTFS signature is missing.
FAILED
Attempting to correct errors... NTFS signature is missing.
FAILED
Failed to startup volume: Invalid argument
NTFS signature is missing.
Trying the alternate boot sector
Unrecoverable error
Volume is corrupt. You should run chkdsk.

[email protected]: ~ $ ntfsrecover -v /dev/sdb1
Capacity 1000194014720 bytes (1000 GB)
sectors 1953503935 (0x74701abf), sector size 512
clusters 244187991 (0xe8e0357), cluster size 4096 (12 bits)
MFT at cluster 4 (0x4), entry size 1024
4 MFT entries per cluster
** The log file has been wiped out
** No valid start block, aborting

scrollup