scrollup
Pisilinux logo

Windows Önyükleyicisi üzerinden Pisi Linux'a ulaşmak

Emre Yılmaz / Nasıl Belgeleri / 30-07-2020 / 108

 Uyarı: Bu belgede yazanları yapmak uygulayan kişinin sorumluluğunda olup, yazar hiçbir sorumluluk kabul etmez. Bu belgede anlatılanları yapabilmeniz için bilgisayarınızda Windows kurulu olması gerekir ve sabit diskinizin mbr kısmında Windows önyükleyicisinin yüklü olması gerekir. Yani bilgisayarınızı başlattığınızda bilgisayarınızın direk Windows'tan başlaması gerekir.

Giriş

Bu belgede Pisi GNU/Linux önyükleyicisi GRUB'u sabit diskin mbr kısmına kurmadan, Windows ön yükleyicisini kullanarak nasıl Pisi GNU/Linux çalıştıracağımız anlatılacaktır.

DİKKAT: Bu yöntem her iki işletim sisteminin AYNI diskte kurulu olması durumunda ve sürekli Windows kurulumu yapılıyorsa daha kullanışlıdır.

Amaç

Belgenin hazırlanma amacı:

GRUB önyükleyicisinde sorun çıkaran bilgisayarlarda (mesela Toshiba Qosmio F10 dizüstü) Windows önyükleyicisi ile her iki işletim sisteminin çalıştırmasını sağlamaktır. (Toshiba Qosmio F10 dizüstünde GRUB mbr'ye kurulduğunda bilgisayar GRUB HARD DİSK ERROR şeklinde hata vermekte ve hiçbir işletim sistemi kullanılamamaktadır.)

Windows Vista işletim sistemini zorunlu olarak kullanıp Pisi GNU/Linux'u çalıştırmak isteyenlere de her iki sistemi birlikte kullanmalarını sağlamaktır.

Başlayalım

Grub Kurulum Ekranı

Pisi GNU/Linux'u kurduktan sonra grubun önyüklenmesi adımında -en sonda gelen adım- mbr'yi diskin başına değil, Pisi GNU/Linux disk bölümünün başına kurun.

Daha sonra sistemi Çalışan CD ile başlatın. (Ben Çalışan CD olarak Pisi GNU/Linux Çalışan CD kullandım ama diğer çalışan CD'lerde de benzer şekilde) Alt+f2 kombinasyonunu yapıp çıkan pencerede kutuya konsole yazın. Çıkan konsol ekranında su komutunu verip şifre olarak Pisi GNU/Linux yazarak yetkili kullanıcıya geçin. Ardından:

dd if=/dev/sda2 of=/bootsect.lnx bs=512 count=1

komutunu verin. (/dev/sda2 kısmını sizin bilgisayarınızda Pisi GNU/Linux'un kurulu olduğu disk bölümüyle değiştirin.)

Bu sayede sizin için gerekli olan bootsect.lnx dosyasını oluşturmuş oldunuz. Burada /dev/hda2 /boot'un olduğu disk bölümü. Yani Pisi GNU/Linux'u kurduğunuz disk bölümü. Sonra herhangi bir pencere açıp Konum kısmına / yazın. Bu pencerede, oluşturduğunuz bootsect.lnx dosyasını Windows'unuzun olduğu alana kopyalayın. C:ootsect.lnx şeklinde görünmesi lazım.

Vista öncesi Windows sistemleri için

C:'deki boot.ini dosyasını açıp şu satırı Windows satırının altına ekleyin:

 

Kod: boot.ini
C:/bootsect.lnx="Pisi GNU/Linux"

Dosya:180px-Görüntü Yakalayıcı.jpg


Boot.ini Dosyasının Değişmiş hali

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda aşağıdaki resimdeki gibi Windows, işletim sistemlerini sıralamalı size. Burada Windows'u seçtiğinizde Windows başlar. Pisi GNU/Linux'u seçtiğinizde ise Pisi GNU/Linux'un GRUB ekranı çıkar.

Dosya:180px-Açılışwin1.jpg


İşletim Sistemleri Listesi

Windows Vista için

Vista'ta boot.ini dosyası yerine Boot Configuration Data (BCD) sistemi vardır. Bu yapı düz metin türünde değildir. Sistem açılış düzenlemesi bcdedit komutu ile yapılmaktadır. Bundan dolayı bilgisayarınızı kapatıp Windows Vista ile açınız. Başlat->Tüm Programlar->Donatılar menüsündeki Komut İstemi seçeneğinin üzerinde sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır ile komut istemini açalım. Komut istemi penceresinde

bcdedit /?

komutu ile yardım(!) alabilirsiniz. İlk olarak önyükleyici listesi için aşağıdaki komutla bir açıklama ekleyelim.

bcdedit /set {ntldr} DESCRIPTION "İyi ki varsın Pisi GNU/Linux."

Eğer bu komut {ntldr} kimlikli bir kaydın olmadığını söylerse

bcdedit /create {ntldr} /d "İyi ki varsın Pisi GNU/Linux."

komutu ile yeni bir kayıt kimliği yaratmalıyız (Bende bir sorun çıkmamıştı). Sonra aşağıdaki üç komutu sırasıyla verelim.

bcdedit /set {ntldr} device partition=c:

bcdedit /set {ntldr} path ootsect.lnx

bcdedit /displayorder {ntldr} /addfirst

İlk iki komut Pisi GNU/Linux'umuzu açacak uygulama olan bootsect.lnx'i belirlemek içindir. Son komut ise {ntldr}'nin açılışta önyükleme listesinde ilk sıraya yerleştirilmesi içindir.

Şimdi Vista'yı kapatıp Pisi GNU/Linux'umuza dönebiliriz.

Bu komutlarda kullanılan {ntldr} önyükleme kayıtlarının kimlik adıdır. Kayıtların kimlikleri GUID yapısındadır. Her önyükleme için bir kayıt numarası belirlemek gerekiyor (bcdedit /create {C12A7328-F81F-11D2-BA4B-00A0C93EC93B} /d "İyi ki varsın Pisi GNU/Linux 2009." gibi). bcdedit komutunun set, displayorder gibi işlevleri, istenen işlemleri hangi kayıtlara yapacağını bu kimlik numaralarıyla biliyorlar. Bazı kimlikler isimlendirilmiştir, numarasını yazmaktansa ismini yazmak daha kolay oluyor. {ntldr} Vista öncesi sistemler için konulmuş bir isim. Buradaki öncesi ibaresini Pisi GNU/Linux severler Vista'dan daha öncelikli şeklinde yorumlayabilir tabii...

Ömrünüz Pisi GNU/Linux'lu olsun.

 

20px-Preferences-desktop-notification.png Not: Vista ayrımı Dostulaş ÇAPARALİ tarafından denenmiştir.

Windows 7

Pisi GNU/Linux önyükleme sistemi (Grub) açılış diskinin başına değil Pisi GNU/Linux'un bulunduğu disk bölümünün başına kurulmuş olmalıdır. Kurulum veya kurtarma sırasındaki gelişmiş seçeneklerden bunu seçebilirsiniz.

 • EasyBCD Yazılımını kurun ve çalıştırın.
 • "Add new entry" Düğmesi ile yeni bir açılış seçeneği ekleme diyaloğuna geçin.
 • "Operating systems" bölümünden "Linux/BSD" seçin ve aşağıdaki değerleri girin.
  • Type: Grub
  • Name: Pisi GNU/Linux
  • Device: Pisi GNU/Linux'un veya Pisi GNU/Linux /boot bölümünün bulunduğu disk bölümünü seçin
  • Grub isn't installed... Bu seçeneği boş bırakın
 • "Add Entry" Düğmesi ile açılış seçeneği olarak ekleyin.

"Edit Boot Menu" Bölümünden menünün bekleme süresini ve seçeneklerin sıralarını değiştirebilirsiniz.

Sistem açılışındaki "Pisi GNU/Linux" seçeneği ile Pisi GNU/Linux önyükleme menüsü açılmalıdır. Bu yöntemle kurulum sırasında önyükleme sistemi kendi disk bölümünün başına kurulmuş olan diğer Linux dağıtımlarını da menüye ekleyebilirsiniz.