scrollup
Pisilinux logo

Pisi Linux Kurulum S.S.S

Emre Yılmaz / Pisi Linux Nedir / 11-10-2020 / 154

Pisi Linux Çalışan ve Kurulan Sürüm Mevcut mu?

Pisi Linux İso dosyasında Çalışan ve Kurulan sürümler tek bir İso'da bulunmaktadır. Çalışan sürüm Flash Bellek üzerinden çalışan, kurulum gerektirmeyen ve çalışmak için sabit diskinize veri yazmaya gerek duymayan bir üründür. Pisi Linux Çalışan İSO, Pisi Linux işletim sistemini bilgisayarınıza kurmadan deneyebilmeniz için hazırlanmıştır. Bu şekilde bilgisayarınızda yüklü diğer işletim sistemlerine ve verilere herhangi bir zarar vermeden ve değişikliğe uğratmadan Pisi Linux Çalışan İSO'yu kullanıp deneyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bilgisayarınızın açılış (BIOS) ayarlarını kullanarak bilgisayarın DVD'den başlamasını sağlamaktır. Çalışan DVD'nin en güncel sürümünü İndir sayfasından indirebilirsiniz. Pisi Linux Kurulan İso. "Pisi Linux" denildiğinde aksi belirtilmediği sürece Pisi Linux'un kurulabilen sürümü kast edilmektedir. Bu sürüm normal bir işletim sistemi gibi bilgisayarınıza kurup çalıştırabileceğiniz bir üründür. Kurulan ve Çalışan tek iso'yu indirebilirsiniz.

32 Bit Sürüm Var mı? 

Hayır, 32 Bite olan talebin azalması ve aynı zamanda kısıtlı zaman ve geliştirici sayısı olması sebebiyle 32 Bit sürümümüz bulunmamaktadır.

Pisi Linux'u bilgisayarıma kurmak için nasıl bir donanıma sahip olmam gerekli?

Pisi Linux 2.1.2 Mehmetçik sürümü için mimimum sistem gereksinimleri şöyledir:

* 1 GHz üstü Intel ya da Amd işlemci
* 2 GB bellek (3 GB ve üzeri tavsiye edilir)
* 8 GB boş sabit disk alanı (10 GB ve üzeri tavsiye edilir)

Pisi Linux'u Flah Belleğe yazarken dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?

İndirdiğiniz Pisi Linux ISO dosyasını arşiv araçları ile açmamalısınız ve bu dosyayı Flash Belleğinize doğrudan kopyalamamalısınız. Aksi taktirde hazırladığınız flash, başlatılabilir (bootable) olmayacak ve Pisi Linux açılmayacaktır. İndirdiğiniz ISO dosyasını Flash'a yazmak için kullandığınız yazdırma programının yardım menülerinden ISO imajlarının nasıl yazıldığını ("kalıbı yazdırma", "imajı yazma" ya da "bootable disk oluşturma" olarak da ifade edilebilir) bulup yönergeleri takip edin veya önerdiğimiz "win32diskimager" isimli programı kullanın.

Pardus'u Macintosh bilgisayarıma kurabilir miyim?

Intel işlemci ile çalışan Macintosh bilgisayarlarda Pardus kullanabilirsiniz.

Bilgisayarımda hem Windows'u hem de Pardus'u birlikte kullanabilir miyim?

Evet. Bilgisayarınıza çift işletim sistemi kurup kullanabilmek için Pisi Linux Wiki'sindeki bu yazı size rehberlik edecektir.