scrollup
Pisilinux logo

Videoları ses dosyası olarak kaydetmek

Ali Cengiz Kurt / Nasıl Belgeleri / 06-04-2018 / 650

Videoları ses dosyası olarak kaydetmek

Video dosyalarındaki müzikleri CD çalar, MP3 çalar gibi ortamlarda dinleyebilmek için ses dosyası olarak kaydetmek isteyebilirsiniz. Bu işlem için aşağıdaki programları kullanabilirsiniz.

Avidemux ile videodan sesi ayırmak

Avidemux'da videodan ses ayrıştırılırken

Avidemux'u daha önce kurmadıysanız Paket Yöneticisi aracılığıyla kurunuz.

  • Seslerini kaydetmek istediğiniz video dosyasını Avidemux ile açınız (sürükle-bırak ile açabilirsiniz).
  • Avidemux (GTK) arayüzünde Ses menüsünde yer alan Kodlayıcı'ya tıklayınız. Açılan pencerede, ses dosyasını kaydetmek istediğiniz dosya biçimini (örneğin MP3, Ogg Vorbis gibi) seçip Tamam'a basınız.
  • Tekrar Ses menüsüne girip Kaydet düğmesine basınız. Kayıt edilecek dosya için bir isim giriniz ve sonuna bir önceki aşamada seçmiş olduğunuz ses biçiminin uzantısını yazıp kaydediniz (MP3 için .mp3 , Vorbis için .ogg gibi). Dosya uzantısını yazmasanız bile dosyayı kaydettikten sonra adını değiştirerek uzantıyı ilave edebilirsiniz.

İgili maddeler

Ses dosyasının başında ya da sonunda dinlemek istemeyeceğiniz kısımlar olabilir. Bu kısımları silmek isterseniz ya da dosya üzerinde çeşitli ses düzenleme işlemleri gerçekleştirmek isterseniz Audacity'den yararlanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Audacity dersleri-3 belgesine bakınız.