WİNE İLE OYUN YÜKLEME

ERKAN IŞIK / Oyunlar / 30-04-2019 / 1180

Merhaba...

 

Pisi Linux üzerinde oyun oynamak için bilgisayarınızda sadece “wine” yazılımı kurulu olması yeterli. Adım adım oyun kurulumunun nasıl olacağını anlatmaya çalışacağım... Ben örnek olarak Assassins Creed 1 oyununu anlatıyorum, zaman içinde farklı oyunların da kurulumunu anlatırım.

 

İnternetten indirdiğiniz oyunun “.iso” uzantılı dosyasının olduğu klasöre gelin, Dolphin dosya yöneticisinde “F4” tuşuna bastığınızda alt kısımda terminal açılacaktır.

Terminalde yapacağımız iki işlem var, bunlar oyunu bağlayacağımız dizini oluşturmak ve bu dizine oyunu bağlamak, yani bilgisayara “CD ROM” ,“DVD ROM” sürücüsü gibi göstermek.

 

Terminalden oyunun bağlanacağı dizini oluşturmak için vermemiz gereken komut “mkdir”, bağlayacağımız konum da “/media/kullanıcı adı/assasin ”

 

Örnek : sudo mkdir /media/cheops/assassincreed

 

 

Oyunu bağlayacağımız klasör oluştuktan sonra sıra geldi oyunu bu klasöre bağlamaya, bunun için gene terminalde “mount” komutunu kullanacağız bu komut oyunu bağlanmasını istediğimiz “media” dizinine bağlayacaktır.

 

Örnek: sudo mount rld-acrr.iso /media/cheops/assassincreed

Artık oyun bir cd rom, dvd rom gibi bilgisayar tarafından görülüyor, buraya kadar yaptığımız işlemler “Windows” işletim sisteminde ki “Deamon Tools” yazılımının yaptığı işlemler. Linux üzerin de de bu tür programlar mevcut fakat internet olmadığında ya da bilgisayarınıza yazılım yüklemek istemediğiniz zamanlarda da basit komutlar ile sorunsuz işinizi yapmanıza olanak sağladığı için temelini anlatıyorum.

Assassin Creed dvd sürücüsünün içinde “Setup” dosyasına sağ tıklayarak “wine ile çalıştır” seçeneğini seçelim.

Bundan sonra her şey sanki windows işletim sisteminde oyun kuruyormuş gibi devam edecek..

 

 

Oyun kurulumu tamamlandı, sırada nasıl crack yapılacağını oyunun sistem dosyalarına nası erişeceğinizi anlatacağım. (Not : Her zaman orijinal bandrollü yazılımlar kullanın, burada ki crack lı anlatım tamamen tanıtım amaçlıdır.)

 

Assassins Creed dvd sürücüsünün içinde “Crack” klasörü içinde ki dosyaların hepsini seçerek sağ tıklayıp kopyala seçeneğini seçelim.

Home dizini içine gelelim, adres satırına “/home/kullanıcı adı/ .wine/drive_c/Program Files (x86)/oyun ismi” içerisine girelim.

Örnek: /home/cheops/.wine/drive_c/Program Files (x86)/

Crack klasörü içinden kopyaladığımız dosyaları bu dizin içine yapıştıralım. Hepsi bu kadar. Artık oyun oynamaya başlayabilirsiniz.