scrollup
Pisilinux logo

DosBox ayarları ve oyun yükleme

ERKAN IŞIK / Nasıl Belgeleri / 27-06-2020 / 323


Biraz nostalji olsun derseniz, eski dos oyunları bunun için birebirdir. Lİnux camiasında en iyi emülatörlerden biriside Dosbox'dur ve paket yöneticisinden hemen yükleyip kullanabilirsiniz.

Dosbox'u yüklediğinizde ingilizce klavye ayarıyla gelir ve genelde oyunlar nasıl yükleneceği bilinmediğinden zorlanılır. Gelelim ayarlarına kullanıcı dizinize dos adında bir klasör oluşturalım bunu dolphin ilede yapabilirsiniz yada konsoldan da yapabilirsiniz hangisi size kolay geliyorsa konsol için mkdir /home/kullanıcıadınız/dos illaki dos adında bir klasör oluşturmanız gerekmiyor başka biri isimde de olabilir bu klasörü DosBox'a bağlayacağız ve oyunlarıda buraya atacağız.

Başlattan bir kere DosBox'u çalıştırın ve kapatın kullanıcı klasörünüzde .dosbox diye gizli bir klasör oluşmuştur, DosBox'un tüm ayarları dosbox-0.74-3.conf dosyası içindedir bu dosyayı herhangi bir ediötrle açın [dos] altında keyboardlayout= kısmına eşittir işaretinden sonra tr179 ekleyin, böylelikle türkçe klavyeyi tanıtmış olduk. 

Şimdi de ev dizinimizde oluşturduğumuz dos klasörünü DosBox'a bağlamaya.

[autoexec] altına  

mount c: /home/kullanıcıadınız/dos
c:
dir
komutlarını ekleyin her bir komut tek bir satırda olacak şekilde yazın ve dosyanızı kaydedip kapatın . 

Artık DosBox kullanıma hazır, internet üzerinden dos uygulamalarını yada oyunlarını indirip dos dizinine kopyaladğınızda DosBox içinden çalıştırabilerceksiniz. Dosyalar genelde Zip şeklinde sıkıştırılmış olur dos dizinine zip şeklinde değil açılmış şekilde klasör olarak kopyalayacaksınız.