scrollup
Pisilinux logo

Pisi Linux kaldırma

Emre Yılmaz / Nasıl Belgeleri / 30-07-2020 / 111

Pardus'u ve Grub önyükleme yazılımını bilgisayardan kaldırmak

Pardus'u kurdunuz, kullandınız ve herhangi bir nedenle kullanmak istemediğinize karar verdiniz. Bu durumda bilgisayarınızda halihazırda Pardus dışında bir başka işletim sisteminin kurulu olup olmaması ihtimallerine göre yapmanız gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz.

 

1. Durum: Bilgisayarınızda Pardus'tan başka bir işletim sistemi yok ise;

Bilgisayarınızda kurulu olan tek işletim sistemi Pardus ise yükleyeceğiniz yeni bir sistem olması gerekir. Yeni sistemin kurulum CD'si ile Pardus disk bölümünü silip doğrudan o disk bölümüne yeni sistemi kurabilirsiniz.

Bilgisayara yeni bir işletim sistemi kurulurken, Pardus'un önceden diskin özel bir bölümüne kurduğu Grub önyükleme yazılımı otomatikman silinmektedir. Dolayısıyla Pardus disk bölümünü sildikten sonra ayrıca Grub yazılımını silmeniz gerekmeyecektir. Örneğin, Pardus yüklü bir bilgisayara Windows'u kurulması (ya da Windows'un yeniden kurulması) durumlarında, Grub önyükleme yazılımı Windows tarafından otomatikman silinir ve yerine Windows'un kendi önyükleme programı yüklenmektedir.

 

2. Durum: Bilgisayarınızda Pardus ve Windows kurulu ise;

Pardus'u kaldırıp bilgisayarınızda kurulu Windows ile devam etmek istiyorsanız burada Pardus'u silme işlemini iki adımda gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

  • Grub önyükleme yazılımını silmelisiniz.
  • Ardından Pardus'un kurulu olduğu disk bölümünü silip biçimlendirmelisiniz.

GRUB'u silmek (Windows önyükleyicisini kurmak)

Pardus disk bölümünün silinmesi işlemi; bilgisayar açılışında işletim sistemi seçme menüsünü ekrana getiren yazılımı (GRUB) tamamen silmemez, sadece hasar vererek kullanılamaz hale getirir (çünkü Grub önyüklme yazılımının parçalarının bir bölümü diskin MBR denilen özel bir kısmındadır, bir bölümü de Pardus'un kurulu olduğu disk bölümündedir).

Grub yazılımını silip yerine Windows önyükleme yazılımını kurmak için elinizde bir Windows CD'si varsa onu kullanabilirsiniz ya da bilgisayarınızda halihazırda Windows yüklü ise Windows masaüstü ortamı üzerinden silebilirsiniz. Bu işlemler için Grub kurtarmak/silmek sayfasına bakınız.

Pardus disk bölümünü silip biçimlendirmek

Grub önyükleme yazılımını sildikten sonra Pardus disk bölümünü silip biçimlendirebilirsiniz. Bunun için Windows'un Disk Yönetimi aracını kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle Windows masaüstünü açın,

  • Windows XP için > Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Bilgisayar Yönetimi yolunu izleyiniz (eğer Denetim Masasında "Yönetimsel Araçlar" seçeneğini göremiyorsanız sol sütunda kategori görünümünü klasik görünüme çeviriniz).
  • Windows Vista ve Windows 7 için Başlat menüsündeki arama kutucuğuna "Bilgisayar Yönetimi" yazarak Bilgisayar Yönetimi aracını açınız.

 

Dosya:385px-Windows disk yonetimi.PNG


Sol bölümde yer alan Disk Yönetimi seçeneğine tıklayınız. Pardus'un yüklü olduğu disk bölümünün dikkatlice belirledikten sonra sağ tıklayınız, açılan menüde, bölümü silme ile ilgili seçeneği kullanınız (kullanmakta olduğunuz Windows sürümüne bağlı olarak sağ tıklama menüsünde "Mantıksal sürücüyü sil" ya da "Birimi Sil" gibi bir seçenek bulunabilir).

Dosya:385px-Windows disk yonetimi 02.PNG


Ardından sildiğiniz bölüme sağ tıklayın ve açılan menüden yeni birim oluşturma ile ilgili seçeneği kullanın. Açılan pencerede İleri, İleri şeklinde devam ederek boş disk bölümünü NTFS olarak biçimlendirin.

Silip biçimlendirdiğiniz bu disk bölümüne artık Bilgisayarım simgesi üzerinden ulaşabilirsiniz ve istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

 

3. Durum: Bilgisayarınızda Pardus ve bir başka Linux dağıtımı kurulu ise;

Sisteminizdeki diğer Linux dağıtımı ile bilgisayarınızı açıp GParted vb. bir disk yönetme programı yardımıyla Pardus disk bölümünü silebilirsiniz.

Dosya:600px-GParted.png

GParted programında, bir disk bölümünü silmek için önce disk bölümüne tıklayınız. Ardından Bölüm > Sil yolunu izleyip son olarak Uygula düğmesine tıklayınız.