scrollup
Pisilinux logo

USB Disklerde Kapasitede ve Bölümleme Sorunlarının Çözümü

Emre Yılmaz / Nasıl Belgeleri / 30-07-2020 / 100

Bazen USB disklerin kullanımına, bölümlenmesine bağlı çeşitli nedenlerden ötürü USB diskinizin kapasitesi olduğundan daha küçük görünebilir ya da çeşitli bölümleme sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Örneğin, gerçekte 4 GB kapasitede olan USB belleğiniz 2 GB kapasitedeymiş gibi görünebilir. Bu gibi durumlarda USB diskinizi Pisi Linux ya da Windows ortamında normal yollarla tekrar tekrar biçimlendirseniz bile sorun çözülmez. Bu tür sorunlar Pisi Linux ya da Linux'a bağlı bir sorun değildir, aynı sorunlar Windows ortamında da görülmekte olup Windows'a kurulan ek yazılımlar aracılığıyla sorun giderilebilmektedir.

 

Pisi Linux ortamında çözümü

Pisi Linux'ta eğer böyle bir sorunla karşılaşırsanız. Aşağıda anlatıldığı gibi, Pisi Linux ile kurulu gelen KDE Disk Bölümü Yöneticisi aracılığıyla USB diskinizi biçimlendirerek sorunu düzeltebilirsiniz.

 

Dosya:20px-Emblem-important-red.png Uyarı: Biçimlendirme işlemi disteki verileri sileceğinden, başlamadan önce USB diskinizdeki verilerinizi yedeklemeniz gerektiğini unutmayınız.
  1. USB diskiniz bilgisayara takılıyken KDE Disk Bölümü Yöneticisi'ni açın (bunun için (Alt+F2) yapıp, açılan kutucuğa kde disk yazarak kolayca çalıştırabilirsiniz).
  2. Yetkili kullanıcı şifrenizi isteyecek, bunu girin.
  3. Açılan pencerede solda Aygıtlar kısmından bilgisayarınıza takmış olduğunuz USB diskinizi seçin.
  4. Sonra yukarıdaki Aygıt menüsünden "Yeni disk bölümlendirme tablosu" oluşturun.
  5. Ardından üzerinde diskin kapasitesi vb. bilgilerin yazılı olduğu kutu şeklindeki grafik bölümüne sağ tıklayın, açılan menüden "Yeni"yi seçin ve dosya sistemini seçin (USB bellekler için her ortamda FAT32'yi kullanmanız tavsiye edilir) ve Uygula deyin.
  6. Son olarak da olarak biçimlendirdiğiniz bölümü (FAT32) gösteren grafik alana yine sağ tıklayıp Özelliklere girin, bayraklardan boot olanı işaretleyip çıkan sorulara onay verin.

Windows ortamında çözümü

Elinizde Windows yüklü bir makine varsa bu sorunu HP USB Disk Storage Format isimli ücretsiz program aracılığıyla da çözebilirsiniz.

 

Dosya:20px-Emblem-important-red.png Uyarı: Biçimlendirme işlemi disteki verileri sileceğinden, başlamadan önce USB diskinizdeki verilerinizi yedeklemeniz gerektiğini unutmayınız.
  1. Programı indirin
  2. Programı çalıştırın. Eğer çalıştırmak istediğinizde "Permission denied" gibi bir hata mesajı alıyorsanız programın simgesine çift tıklamak yerine sağ tıklayın ve orada yer alan "Yönetici olarak çalıştır" seçeneğini kullanın, bu şekilde program açılacaktır.
  3. Program arayüzündeki seçenekleri kullanarak USB belleğe format atın.

Kaynakça