scrollup
Pisilinux logo

Pisi Linux + Ubuntu + Win10 birlikte kullanımında Grub düzenleme

Emre Yılmaz / Nasıl Belgeleri / 30-07-2020 / 126

Çeşitli nedenlerden dolayı Pisi Linux, Ubuntu ve Windows10 işletim sistemlerinin tek bir bilgisayarda seçimli olarak kullanılmasına ihtiyaç duyulabilir. İkiden fazla işletim sistemi kurulumunda özellikle GRUB yapılandırılmasında problem çıkabilmektedir.

Bu yazıda bahsedilen üç işletim sisteminin Grub problemi yaşamadan nasıl kullanılabileceği ve işletim sistemlerinin güncellemelerinden sonra Grub yapılandırılmasının nasıl ayarlanabileceği anlatılacaktır.

 

== Konu başlıkları ==

 

Bu yazıyı kimler okumalıdır?

Yazı, Pisi Linux, Ubuntu ve Windows 10 işletim sistemini aynı bilgisayarda kullanmak isteyenler için hazırlanmıştır.

 

Kurulum sırası

İşletim sistemleri, uygun sırayla kurulduklarında, fazladan bir ayarlama gerekmeden, herhangi bir Grub problemi yaşanmadan açılabilmektedir. İzlenebilecek yollardan biri de aşağıdaki gibidir:

  1. Windows 10 Kurulumu
  2. Ubuntu Kurulumu
  3. Pisi Linux Kurulumu (Grub tüm sabit diskin başına kurulmalıdır.)

Yukarıdaki sıra izlendiğinde, sizi Pisi Linux'un Grub'u karşılar ve üç işletim sistemi de seçenekler arasında görülebilir. Tüm işletim sistemleri sorunsuzca açılabilir.

Not: 10.04 ten itibaren ubuntu grub2 ye geçitiğinden ubuntu kurduktan sonra Pisi Linux kurulumuna geçmeden önce ubuntu grub2 sini gruba çevirmeniz tavsiye edilir. http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Grub2'den_Grub'a_Geri_Dönüş

Kernel güncellemeleri sonrası Grub

Hem Pisi Linux hem de Ubuntu otomatik olarak çeşitli güncellemeler yapmaktadır. İşletim sistemlerinin yaptığı güncellemelerden biri de Kernel (Linux çekirdeği) güncellemeleridir. Bu güncellemelerde açılış seçenekleri değişmekte, güncellenmiş çekirdeklere ait seçenekler ile güncellemeden önceki çekirdek seçenekleri de listede gözükmektedir.

Pisi Linux ve Ubunutu da listedeki gerekli güncellemeleri otomatik olarak yapmaktadır. Yalnız yükleme sırasından dolayı Pisi Linux'un Grub'u kullanıldığından Pisi Linux'un yaptığı değişiklikler açılış listesinde gözükse de Ubuntu tarafından yapılan güncellemeler Grub açılış listesinde gözükmemektedir. Bu yazıda Ubuntu güncellemelerinin, Grub listesine nasıl yansıtılacağı anlatılacaktır.

 

Pisi Linux Kernel güncellemesi

Pisi Linux'un yaptığı çekirdek güncellemeleri Grub listesi otomatik olarak güncellenmektedir. Bu yüzden kullanıcı tarafından bir işlem yapılmasına gerek yoktur.

 

Ubuntu Kernel güncellemesi

Ubuntu çekirdek güncellemelerini Grub listesine yansıtmak için çeşitli işlemler yapılamalıdır. Yapılaması gereken işlemler şu şekildedir:

Dikkat: Burdan itibaren yapacağınız değişiklikler kullanıcının sorumluluğundadır. Her ne kadar sisteme kalıcı hasar verme ihtimali çok düşük bir işlem olsa da yapılan işlemler çeşitli sorunlara neden olabilir. GRUB'un hatalı ayar sonrası herhangi bir sistemi açmaması durumuna karşı, sabit diskten bağımsız çalışabilen bir işletim sisteminin elinizin altında olması önlem açısından faydalıdır. Bu, Ubuntu CD'si ya da USB üzerinden açılan Slax gibi bir işletim sistemi olabilir.

Not: Yapılan işlemlerin çoğu "root" yetkisi gerektirmektedir. Bundan dolayı tüm komutlar "sudo" komutu ile beraber verilecektir. Komut, herhangi bir şifre isterse, gerekli şifre Ubuntu üzerinde oturum açtığınızda kullandığınızdır şifredir. Örnek:

sudo cp dosya dosya1
Şifre:
İşlem yapılmıştır

İlk olarak Grub açılış listesinden Ubuntu seçilerek, Ubuntu'ya giriş yapılır. Güncelleme yapmadan önce önlem olarak bir dosyanın yedeklemesini yapacağız.

Bunun için Ubuntu'nun terminalini açıyoruz. Aşağıdaki komutlar sırayla girilir:

cd /boot/grub
sudo cp menu.lst menu_yedek.lst

Bu sayede Ubuntu'nun Grub listesini önlem olarak yedeklemiş olduk.

Daha sonra Ubuntu'yu güncelliyoruz. İşlem bittikten sonra sizden sistemi yeniden başlatmanızı isteyecektir. Şimdilik yeniden başlatmayı erteliyoruz.

Eğer Kernel güncellemesi yapıldı ise, ki Ubuntu'yu ilk güncellemeniz ise muhtemelen yapılır, /boot/grub/menu.lst dosyası otomatik olarak güncellenmiştir. Dosyanın güncellendiğini, Ubuntu güncellemesi sırasında detaylara bakarak da görebilirsiniz. İsterseniz /boot/grub klasöründe bulunan menu_yedek.lst ve menu.lst dosyalarını karşılaştırarak değişimleri görebilirsiniz.

Dosya:Ubuntu kernel guncelleme.jpg

Ne yazık ki bu güncellemenin bilgisayar açılırken gördüğümüz listeye bir katkısı olmayacaktır. Kurulum sırasından dolayı görülen liste Pisi Linux Grub'unun listesidir ve Ubuntu, kendi kurduğu Grub listesini güncellemiştir. Değişiklikleri açılış listesinde gösterebilmek için Pisi Linux Grub listesi güncellenmelidir. Bunun için aşağıdaki işlemler yapılabilir.

Ubuntu'da bilgisayarım üzerinden disklere ulaşın. PARDUS_ROOT adıyla etiketlenmiş diske çift tıklayarak bağlayınız.

Tekrar komut satırına geri dönüyoruz ve sırası ile aşağıdaki komutları uyguluyoruz.

cd /media/PARDUS_ROOT/boot/grub
sudo cp menu.lst menu_yedek.lst
sudo gedit menu.lst

Böylece açılışta bizi karşılayan Grub'un seçeneklerini yedekleyip, yazılabilir şekilde ve grafiksel bir arayüzle dosyayı açtık.

Komut satırına aşağıdaki işlemleri sırayla uygulamaya devam edelim.

cd /boot/grub/menu.lst
gedit menu.lst

Şimdi de Ubuntu'nu güncellemeden sonra değiştirdiği fakat bizi açılışta Pardus'un Grub'u karşıladığı için etkileri yansımayan seçenekleri de grafiksel arayüzle açmış olduk.

Önümüzde iki adet menu.lst dosyası olmalı. Bunlardan biri Ubuntu'ya ait iken diğeri Pardus'un. Bunda sonra anlatılacak işlemleri yaparken lütfen hangi dosyanın hangi işletim sistemine ait olduğunu karıştırmayınız.

Ubuntu'nun menu.lst dosyasından aşağıdaki ifadeye benzeyen kısmı bulunuz:

title Ubuntu .......
..
..
..
quiet

"title" ve "quiet" kısımları da dahil olmak üzere arada kalan kısımları da seçiniz ve kopyalayınız. Daha sonra Pardus'un menu.lst dosyasını açınız. Yine aynı ifadeye sahip olan yeri bulup, kopyaladığımız kısmı bulduğunuz yerin üzerine yapıştırınız. Lütfen seçimimizi bulduğumuz ifadenin altına değil, onun yerine yapıştırınız. Daha sonra dosyayı kaydedip çıkınız.

Dikkat ederseniz yapıştırdığımız içeriğin, var olan içerikten farkı fazladan birkaç adet seçenek bulundurmasıdır. Bunlar da Ubuntu'nun, güncelleme ile yüklenen Kernel ile açılmasını sağlamak içindir. Yaptığımız iş özünde oldukça basit bir işlemdir.

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Herhangi bir hatalı işlem yapılmadıysa Pardus tarafından yüklenmiş açılış ekranında Ubuntu'nun yeni seçeneklerini de görmelisiniz.

Bundan sonra yapacağınız Ubuntu güncellemelerine lütfen dikkat ediniz. Eğer herhangi bir Kernel güncellemesi yapılacaksa, yeni seçeneklerin ekrana yansıması için burada anlatılan işlemlerin yapılması gerekmektedir. Güncellemeler herhangi bir Kernel güncellemesi içermiyorsa bu işlemlerin yapılmasına gerek yoktur.

Yazıda da belirtildiği gibi bu işlemleri yaparken yanlış bir işlem sonucu Grub'un hata verip, sisteminizin açılmaması olasılığına karşı yanınızda bir Ubuntu CD'sinin ya da Slax gibi harici bir medya ile çalışabilen bir işletim sisteminin bulunmasının önlem açısından yararı vardır. Bu tür işletim sistemleri ile sabit disk üzerindeki bir işletim sistemini çalıştırmadan sabit diskteki dosyalara erişilip, gerekirse düzenleme yapılabilir.