Yeni XFCE Temaları Edinmek

Emir Baran Oral / Nasıl Belgeleri / 01-03-2021 / 508

TEMA DEĞİŞTİRMEK

Merhaba, eğer Pisi GNU/Linux içinde XFCE kurduysanız ilk tema size oldukça sıkıcı gelebilir. İyi haber! Bunu kolayca düzenleyebilirsiniz! https://www.xfce-look.org/browse/cat/135/order/latest/

Bu sayfayı ziyaret ederek hoşunuza giden temayı bilgisayarınıza indirin.

Dosya yöneticisini açıp görünüm yazan yerden "gizli dosyaları göster" seçeneğini işaretleyin.
İndirdiğiniz tar.xz uzantılı dosyaya sağ tıklayarak "buraya aç" deyin.
Ayıklanmış dosyaları bulunduğu klasörü kopyalayın ve kullanıcı adınızın yazdığı dizine .themes isimli yeni bir klasör açıp o klasöre ayıklanmış dosyaların bulunduğu klasörü yapıştırın. Bundan sonra "Ayarlar>Görünüm>Biçim" kısmına gelerek indirdiğiniz temayı seçin tema uygulanmış olacaktır...

İKON DEĞİŞTİRMEK

 

İkonları değiştirmek içinse https://www.xfce-look.org/browse/cat/132/order/latest/ bu sayfaya gidip hoşunuza giden "tar.xz" uzantılı ikon paketlerini indirip dosyaya sağ tıklayıp buraya aç deyin.

Ardından kullanıcı adınız yazdığı dizine .icons isimli yeni bir klasör açıp ayıklanmış dosyaların bulunduğu klasörü yapıştırın.

Bundan sonra "Ayarlar>Görünüm>Simgeler" yolunu izleyerek indirdiğiniz simge temasını uygulayın.

PENCERE ÇUBUĞU DÜZENLEMEK

"Ayarlar>Pencere Yöneticisi" yolunu izleyin. Burada pencere başlığı yazı tipi, pencere başlığı hizalaması, düğme yerleşimi gibi pek çok ayarı değiştirebilirsiniz. Pencere teması değiştirmek için ekstra şeyler indirmenize gerek yok. İlk yazıdaki şeyleri uygulayınca zaten pencere yöneticisine o tema eklenmiş olacaktır.

Not: Bu yöntem tüm XFCE kullanan Linux dağıtımları için kullanılabilir.


scrollup