Pisi Linux Kurulum S.S.S

< All Topics

Pisi GNU/Linux Live iso ve Kurulan iso Mevcut mu?

Pisi Linux’ta live iso ve kurulan iso ayrımı yoktur. Detaylıca anlatmak gerekirse iso dosyasını indirip flash bellekten bilgisiyarı boot ettiğiniz zaman Pisi Linux’u bilgisayara kurmadan deneyimleyebilirsiniz. Kurmak istediğiniz zaman ise başlat menüsünden YALI(Kurulum aracı) açar ve yerel diskinize kurarsınız. Pisi Linux’u yerel diske kurmadan önce yaptığınız ayarlamalar saklanmaz. Bu şekilde bilgisayarınızda yüklü diğer işletim sistemlerine ve verilere herhangi bir zarar vermeden ve değişikliğe uğratmadan Pisi Linux’u kullanıp deneyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bilgisayarınızın açılış (BIOS) ayarlarını kullanarak bilgisayarın USB’den başlamasını sağlamaktır. Pisi Linux’un en güncel sürümünü İndir sayfasından indirebilirsiniz.

32 Bit Sürüm Var mı? 

Hayır, 32 Bite olan talebin azalması ve aynı zamanda kısıtlı zaman ve geliştirici sayısı olması sebebiyle 32 Bit sürümümüz bulunmamaktadır.

Pisi Linux’u bilgisayarıma kurmak için nasıl bir donanıma sahip olmam gerekli?

Pisi GNU/Linux 2.2 Crocus Ancyrensis KDE sürümünden en iyi şekilde yararlanmanız için önerilen sistem gereksinimleri şöyledir:* 1.50 GHz üstü Intel ya da Amd işlemci * 4 GB bellek * 50 GB boş sabit disk alanı * Flash bellek için en az 8 GB boş alan

Pisi Linux’u Flah Belleğe yazarken dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?

İndirdiğiniz Pisi GNU/Linux ISO dosyasını arşiv araçları ile açmamalısınız ve bu dosyayı Flash Belleğinize doğrudan kopyalamamalısınız. Aksi taktirde hazırladığınız flash, başlatılabilir (bootable) olmayacak ve Pisi Linux açılmayacaktır. İndirdiğiniz ISO dosyasını Flash’a yazmak için önerdiğimiz win32diskimager’i kullanın.

Pisi GNU/Linux’u Macintosh bilgisayarıma kurabilir miyim?

Intel işlemci ile çalışan Macintosh bilgisayarlarda Pisi GNU/Linux kullanabilirsiniz.

Bilgisayarımda hem Windows’u hem de Pisi GNU/Linux’u birlikte kullanabilir miyim?

Evet. Bilgisayarınıza çift işletim sistemi kurup kullanabilmek için Pisi Linux Wiki’sindeki bu yazı size rehberlik edecektir.